Изчерпва се капацитетът за съхранение на радиоактивната вода от АЕЦ "Фукушима"

11.08.2019 г. 09:23:57 ч.
/
Изчерпва се капацитетът за съхранение на радиоактивната вода от АЕЦ "Фукушима"
Повече от 8 години след опустошителното земетресение от 9 по Рихтер и последвалото цунами, което предизвика ядрена авария в японския АЕЦ "Фукушима", компанията-собственик на централата съобщи, че до 3 години ще бъде изчерпан капацитетът на мястото, където се съхранява радиоактивна вода.
В момента в контейнерите на мястото има 1.05 млн. тона вода, която се използва за охлаждането на горивото в трите аварирали през 2011г. реактора.
До 2020 г. ще бъде запълнен капацитетът от 1.34 млн. тона. Това доведе до спешна среща на експертната комисия, която да реши как да бъде преодолян проблемът.
Един от вариантите е водата да бъде изхвърлена в океана - план на който местните рибари се противопоставиха яростно. Обсъжда се вариант е да бъде оставена да се изпари или да бъде „инжектирана“ дълбоко под земята.
Възможно е и капацитетът на резервоарите да бъде увеличен, като бъдат построени нови.
Снимка:i.cbc.ca
Източник:24 часа

Коментирайте
Подобни новини
НАТО ще отговори на всеки "глупав ход": Рюте направи ясно изявление към Путин
НАТО ще отговори на всеки "глупав ход": Рюте направи ясно изявление към Путин
Спряха евакуацията на кораби през Ормуз: Причината е атака срещу плавателен съд в района
Спряха евакуацията на кораби през Ормуз: Причината е атака срещу плавателен съд в района
Последна информация от земетресенията във Венецуела: най-малко 164 смъртни случаи
Последна информация от земетресенията във Венецуела: най-малко 164 смъртни случаи
Най-малко 32 жертви след мощните земетресения във Венецуела
Най-малко 32 жертви след мощните земетресения във Венецуела



Яндекс.Метрика