Какво ще се случи с фалшивите новини през 2018-та

04.02.2018 г. 09:33:58 ч.
/
Какво ще се случи с фалшивите новини през 2018-та
Борбата с фалшивите новини ще продължи, но без посока и стратегия. Това сочи изследването Journalism, Media, and Technology Trends and Predictions 2018. В годишния доклад на "Ройтерс" участват 194 водещи фигури в областта на медиите, социалните мрежи и технологиите.
Под термина "фалшиви новини" аудиторията разбира много неща – журналистика, опетнена от предразсъдъци; подвеждаща онлайн реклама; нарочно създадени лъжливи истории, разпространени в социалните мрежи; политически увъртания. Няма бърз лек срещу всички тези проблеми, твърдят от "Ройтерс".
Ето каква е прогнозата на института за борбата с фалшивите новини през 2018 г.
Спасението не е в технологиите. Експертите, интервюирани от "Ройтерс" очакват, че ще се прилагат нови алгоритми за улавяне на екстремистко съдържание, и те ще дават знак на хората модератори. Изкуственият интелект ще се включи в процеса и ще стане още по-умен и самодостатъчен. Но технологиите ще бъдат и заплаха – вече има експерименти с обработката на видео и аудио, които показват, че те са достатъчно напреднали, за да създават с голяма точност изкуствени изображения на обществени фигури. А това ще направи борбата с фалшивите новини още по-трудна.
"Алтернативната проверка на факти" ще е във възход. След като първоначалната реакция на фалшивите новини (fact-checking) набра скорост, независимите проверки на факти ще получат повече финансиране, ще има инвестиции и в автоматични решения, които да спомагат дейността им. Видимостта им в социалните мрежи и в търсачките ще се увеличи. Ще дойде и отговор под две форми – обектите на проверка ще противоречат на изводите им и ще бъдат създадени "алтернативни проверяващи". През декември The Weekly Standard стана първата консервативна медия, официално призната в САЩ за проверяваща факти. 2018 г. ще даде началото на споровете кой има право да бъде в тази позиция.
Видимост на авторитетните медии. По-малко от половината потребители разпознават от коя медия идват новините, които виждат в социалните мрежи. А способността на идентифицират тези, на които имат доверие, ще се бъде ключова за здравословната информационна екосистема. "Гугъл" вече обеща да издига в резултатите висококачествено и достойно за доверие съдържание, има и проекти, които оценят етичните стандарти и журналистическата експертиза на авторите, за да ги вградят в алгоритмите.
Повече грамотност. Образованието на тема "фалшиви новини" и как да бъдат избегнати те също ще бъде важно. Очкават се инициативи, кампании и програми, които да обучат хората как да бъдат активни, а не пасивни консуматори. Би Би Си например създаде нарочен сайт за тийнейджъри и през годината ще изпраща свои топ водещи в училищата, за да образова децата как да оценят вярна или лъжлива е дадена информация.
Снимка:www.dnevnik.bg
Източник:Dnevnik.bg

Коментирайте
Подобни новини
Почина холивудският актьор Майкъл Медсън
Почина холивудският актьор Майкъл Медсън
Турция отчете годишна инфлация от 35,05 процента през юни
Турция отчете годишна инфлация от 35,05 процента през юни
Петролът поевтинява след данни за слабо търсене в САЩ и очаквания за ръст на добивите
Петролът поевтинява след данни за слабо търсене в САЩ и очаквания за ръст на добивите
Пожарът на Халкидики е потушен, обстановката на Крит – критична
Пожарът на Халкидики е потушен, обстановката на Крит – критична



Яндекс.Метрика