Кирил Ананиев: Държавата ще заплаща трансплантациите във всички страни

18.09.2019 г. 09:30:37 ч.
/
Кирил Ананиев: Държавата ще заплаща трансплантациите във всички страни
Държавата ще заплаща трансплантациите на български пациенти във всички страни, не само в Европейския съюз, заяви пред бТВ министърът на здравеопазването Кирил Ананиев на фона на започващите днес протести на пациенти с искане за неговата оставка. Причината е, че не е изготвена Национална програма за насърчаване на донорството и трансплантациите.
Няма да оставим хората сами да си търсят къде да си правят трансплантации. Наредбата ще стане факт след броени дни. Нещата ще бъдат точно регламентирани, заяви Ананиев.
„За съжаление прекъсването с виенската болница (с която имахме споразумение и която обяви, че вече няма да приема чужди пациенти – бел. ред.) е станало преди да стана министър. Правихме много опити да възстановим доверието, но до момента промяна няма. Въпреки това намерихме възможност да се извършва трансплантация на най-нуждаещите се в чужбина”, коментира още Ананиев.
"18 българи имат нужда от спешна трансплантация. Ще започнем, след като наредбата премине обществено обсъждане и стане факт до две седмици. Тогава ще възложа на двете институции - Медицински надзор и НЗОК, да влязат във връзка извънтрансплантационни центрове, такива има в САЩ Русия, Украйна. Ще бъдат обучени и наши специалисти, и се надявам в средата на другата година трансплантации да се извършват и у нас”, каза още той. /БГНЕС
Източник:БГНЕС

Коментирайте
Подобни новини
Почина Янка Рупкина
Почина Янка Рупкина
БАБХ не допусна до пазара над 10 тона месо в Свищов
БАБХ не допусна до пазара над 10 тона месо в Свищов
От началото на годината МФ е емитирало дълг за над 1 млрд. евро
От началото на годината МФ е емитирало дълг за над 1 млрд. евро
Министър Исмаилов: Горива ще има, въпросът е на каква цена
Министър Исмаилов: Горива ще има, въпросът е на каква цена



Яндекс.Метрика