Северна Корея, която се защитава от обвинения на САЩ, че е провела хакерска атака срещу „Сони пикчърс", отказва да вземе участие в среща на Съвета за сигурност на ООН, на която трябва да се обсъди за първи път ситуацията с човешките права в КНДР, съобщава USA Today.
По-рано тази година ООН излезе с доклад, в който Пхенян се обвинява в престъпления срещу човечеството. През последните дни отново вниманието беше насочено към комунистическата държава, след като администрацията на американския президент обвини Северна Корея за хакерска атака срещу „Сони" заради новия игрален филм "The Interview". Филмът е сатиричен и неговият основен сюжет е подготовката на покушение срещу Ким Чен-ун.
Сега Съветът за сигурност е призоваван да се обърне към Международния наказателен съд заради нарушаваните права в Северна Корея. КНДР обяви, че няма да участва на срещата. Тя обвини САЩ и съюзниците им, че използват въпроса с човешките права като оръжие за смяна на режима в комунистическата държава. Съветът често е обсъждал ядрената програма на КНДР, но днешната среща открива вратата за по-широка дискусия на въпросите с човешките права, глада и политическите затвори в Северна Корея.
2/3 от страните в Съвета за сигурност на ООН този месец официално поискаха Северна Корея и човешките права да влязат в дневния ред, подчертавайки, че нарушенията „заплашват да дестабилизират региона".
Междувременно Северна Корея отправи нови заплахи към САЩ. Пхенян обвини президента на САЩ Барак Обама в „безразсъдно" разпространяване на слухове, че Пхенян стои зад хакерската атака срещу „Сони".
Националната комисия по отбрана предупреди, че КНДР може да бомбардира Белия дом, Пентагона и „цялата територия на САЩ, която е помийна яма на тероризма".
В дългото съобщение на комисията се отбелязва още, че 1,2 милиона севернокорейски войници са готови да използват всички инструменти на войната срещу САЩ.
„Нашите най-твърди ответни мерки ще бъдат смело предприети срещу Белия дом, Пентагона и цялата територия на САЩ...надминавайки „симетричните конатрадействия", обявени от Обама", отбелязва се в съобщението на КНДР.
Източник:News.bg