Начало >Добруджа >Регионални

Концепция за развитието на Йовковите места градят с конкурс

01.07.2014 г. 11:11:00 ч.
/ ИА Добруджа
Концепция за развитието на Йовковите места градят с конкурс
Във връзка с разработването на цялостна концепция за развитие на Йовковите места като атрактивна и привлекателна туристическа дестинация, Община Генерал Тошево обявява конкурс под патронажа на кмета на общината г-н Димитър Михайлов.
Добруджа е мястото, където големият български писател Йордан Йовков прекарва десет години от живота си и оставя завинаги сърцето си. На територията на Община Генерал Тошево се намира село Йовково някогашното Чифуткьой, в което родителите му се преселват от Жеравна, когато той е на тринадесет години. Пак тук се намират и трите села, в които младият Йовков е бил учител. Тава са Чифлик Мусубей, Каралий и Сараджа – днешните села Долен Извор, Красен и Росица.
Известно е, че художествената сила на творчеството му се дължи на впечатления и образи, извлечени от детството и младостта му в добруджанския край. Разбира се, художествения му свят се простира и далеч извън Добруджа. Това го прави не обикновен регионален писател, а застъпник на общочовешки ценности.
Именно това и неповторимата прелест и многообразие на добруджанския пейзаж, оцелелите материални следи и артефакти са главния повод и причина да се обяви този конкурс. Ако не се знае точното място на Антимовския хан, то училището в Красен, където е учителствал Йовков, кръчмата на Филип и мелницата на Куцара (мястото на действие на драмата „Албена"), наистина съществуват.
В подготовката на конкурса е включена инициативата на кмета на община Генерал Тошево, главния архитект, ресора „Култура", представители на регионалното дружество на САБ, както и финансовата подкрепа на Общината.
Целта на конкурса е в един сгъстен срок чрез архитектурни идеи да се дадат насоки за ползване потенциала на по горе посочения ресурс. Посоката, в която трябва да се върви е развитието на комбинация между познавателния, селския и еко туризма. И трите му форми са съвсем слабо застъпени. Още повече територията на Общината може да разкрие пред очите на мнозинството българи да не говорим за чужденците, един непознат и неповторим по своята красота, свят. Междувременно трябва да се отчете близостта с три черноморски общини, а също така и с КК „Албена". Добре би било да се търси интеграция на усилията в тази посока и на тези териториални единици. Естествено тогава ще се предлага по атрактивен и качествен туристически продукт.
Задачите, които си поставя Общината като инициатор, с помощта на експертните знания на участниците в конкурса, е успешно да хармонизира вижданията на заинтересуваните страни и да подпомогне бъдещото културно и стопанско развитие на Общината. Освен това ще се даде пример как да се интегрират усилията на община, експерти, стопански единици и институции за диалогичност, прозрачност и ефективност при решаване на проблемите, свързани с планиране и изработване на проекти за развитието на населените места у нас. Освен от Общината, този конкурс би трябвало да се самофинансира и от спонсори, пряко заинтересувани от резултатите, които ще се постигнат чрез него. Наградният фонд ще бъде обявен по късно, в зависимост от финансовите възможности. Засега се предвижда наградният фонд, осигурен от собствени средства на Общината, да бъде 6 750 лева, при следното разпределение:
• І награда – 3 500 лв;
• ІІ награда – 1 750 лв;
• ІІІ награда - 750 лв.
• две откупки по 375 лв.
Етапи, по предварително планиране на сроковете за реализация:
• Обявяване на конкурса – срок от 01 юли 2014 г.
• Изработване на предварителни графични и текстови материали – срок до 20 август 2014 г.
• Организиране на разширено обсъждане и обобщаване на резултатите – срок до 30 август 2014 г.
• Изработване на окончателно задание въз основа на експертната дейност, обсъжданията и обобщавате на резултатите – срок до 10 септември 2014 г.
• Изработване на конкурсните предложения под формата на графични и текстови материали и тяхното предаване – срок до 10 октомври 2014 г.
• Журиране и обявяване на резултатите – срок до 20 октомври 2014 г.
• Обществено обсъждане на резултатите – срок до 05 ноември 2014 г.
• Оповестяване в медиите – срок до 10 ноември 2014 г.
• Изработване на албум с премираните проекти – 30 ноември 2014 г.
Очаква се резултатът да бъде оформяне на работещи предложения, идеи и насоки за развитие по възложената тема за запълване на сериозна ниша в стопанския живот на Общината и неговото разнообразяване. Това ще се постигне напълно прозрачно като проектантите получат възможност за директно докладване и осведомяване на заинтересуваните страни, преди формиране мнението и решението на журито. Материалите ще се разпространят под формата на албум с цел търсене на финансово обезпечение и реализация. Таблата с проектите ще бъдат изложени в зала на Общината за запознаване на широката общественост с проектите.
Въз основа на одобреното задание ще може да се обяви обществена поръчка за изпълнение на инвестиционното проектиране.
Участниците в дискусиите е желателно да бъдат: Професионалисти (архитекти, инженери, ландшафтни архитекти и урбанисти), ползватели, бизнес (хотелиерско – ресторантьорски и спортно - туристически), съюзи и организации (БАТА, БТС, БЛРС и др.), администрации (съседни общини, включително и партньорите ни от трансграничното сътрудничество, областна управа, МРРБ, МИП, МОСВ и др.), средства за масово осведомяване, браншови организации,граждани.
1. ПРЕДВАРИТЕЛНО ЗАДАНИЕ:
Основни принципи на Предварителното задание са описани в няколко направления. Първо са очертани зоните на проучване, за предложение с възможно развитие или подход, групирани в зона „А", „Б" и „В". Зоните са отворени за обсъждане и предложения за допълване на заданието.
Зона „А" условно е наречена зона „Долен Извор – Мелницата в Горен извор – Красен - Росица ", свързана с живота на Й. Йовков и неговите герои.
Зона „Б" условно е наречена зона „Красен – Росен – язовир „Дрян"", места с нетипичен за Добруджа ландшафт и възможности за развлекателен и еко туризъм.
Зона „В" условно е наречена „Централна - Генерал Тошево – Република Румъния – Добрич – северно Черноморие".
В отделни приложения ще бъдат описани основни дадености, като местоположение, релеф, климат, вятър и води. Ще бъдат приложени схеми и снимков материал за създаване основата на бъдещото задание.
В предварителните дискусии и разработки се налага включването на Мелницата край Горен Извор. Сградата е претърпяла много вредни, неуместни и незаконни намеси от смяната на много стопани във времето. Необходимо е прецизно заснемане, анализ, установяване на неуместните достроявания и преустройства. Да се изготви и проект за конструктивно укрепване на обекта като се държи сметка за запазване на автентичния и образ. Да се изготви предложение за адаптация и социализация в контекста на цялостното развитие на проекта.


Коментирайте
Подобни новини
 „МИГ Балчик-Генерал Тошево” отчете изпълението на проекти от СВОМР
„МИГ Балчик-Генерал Тошево” отчете изпълението на проекти от СВОМР
 Община Генерал Тошево ще работи по проект за приобщаващо образование
Община Генерал Тошево ще работи по проект за приобщаващо образование
Общински кръг на състезанието "Млад огнеборец" се проведе в Каварна
Общински кръг на състезанието "Млад огнеборец" се проведе в Каварна
Три села в Община Добричка ще празнуват на 1 май
Три села в Община Добричка ще празнуват на 1 май



Яндекс.Метрика