Конституционният съд отказа да тълкува проекта за промени в основния закон

17.09.2015 г. 13:21:03 ч.
/
Конституционният съд отказа да тълкува проекта за промени в основния закон
Конституционният съд (КС) отказа да допусне за разглежданедвата въпроса на депутати, свързани с проекта за промени в Конституцията.

Според 10 от членовете на КС предварителното питане за предстоящите изменения в основния закон е недопустимо. На обратното мнение са били само Пламен Киров и Борис Велчев.

След отказа на Конституционния съд да се произнесепредварително по готвените изменения вече няма причина парламентът да бави процедурата по приемането им.

Единственият мотив за евентуално изчакване може да бъде становището на Венецианската комисия, което бе поискано от парламента. Вчера на среща с председателката на Народното събрание представители на комисията приветстваха основната промяна в Конституцията - разделянето на Висшия съдебен съвет на съдийска и прокурорска колегии.

Идеята Конституционния съд да бъде сезиран още преди промените в Конституцията свързани със съдебната власт да бъдат приети, беше на ДПС и беше едно от условията на партията да ги подкрепи. Такова условия беше поставено и от други партии.

Депутатите искаха мнението на конституционните съди заразделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии и дали то не представлява промяна във формата на държавно управление. (Задължително тълкуване на чл. 153 и чл. 158, т. 3 от Конституцията относно израза „промени във формата на държавно управление" )

Идеята на двете колегии е да са съдийска и прокурорска, като всяка от тях да решава самостоятелно кадровите и организационните въпроси по своята професионална насоченост, а пленумът на ВСС, състоящ се от всички негови членове, да решава въпросите за избора на председателите на ВКС и ВАС и главния прокурор, да приема проект за бюджет на съдебната власт и да решава прекратяването на мандата на членовете на ВСС при условията на чл. 130, ал. 8 от Конституцията.

Другият въпрос бе дали ще представлява промяна във формата на държавно управление създаването в рамките на ВСС на колегия на съдиите, която да се състои от председателите на ВКС и ВАС, шестима членове, избрани от общо събрание на съдиите, и петима членове, избрани от Народното събрание, както и създаването на колегия на прокурорите, която да се състои от главния прокурор, четирима членове, избрани от общо събрание на прокурорите, един член, избран от общо събрание на следователите, и шестима членове, избрани от Народното събрание.

 
Снимка:images.ibox.bg
Източник:News.bg

Коментирайте
Подобни новини
Спад в цените на зеленчуците на борсите у нас
Спад в цените на зеленчуците на борсите у нас
Над една пета от българите са бедни, сочи анализ
Над една пета от българите са бедни, сочи анализ
Борисов: Парламентът трябва веднага да отхвърли референдума за еврото
Борисов: Парламентът трябва веднага да отхвърли референдума за еврото
Радев и специалната операция "референдум"
Радев и специалната операция "референдум"



Яндекс.Метрика