Лабораторията в Монпелие потвърди положителните проби за чума по дребните преживни животни във Велинград

16.12.2024 г. 17:38:11 ч.
/
Лабораторията в Монпелие потвърди положителните проби за чума по дребните преживни животни във Велинград
Европейската референтна лаборатория в Монпелие, Франция, потвърди положителните проби за чума по дребните преживни животни (ЧДПЖ), взети от пет взаимосвързани животновъдни обекти във Велинград. Резултатите бяха представени днес на пресконференция в Централното управление на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). На събитието присъстваха зам.-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев, главният ветеринарен санитарен инспектор доц. д-р Илиян Костов, изпълнителният директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински, зам.-изпълнителният директор на БАБХ д-р Валентин Атанасов, ветеринарният лекар от гр. Пловдив д-р Красимир Колев, регистрираният ветеринарен лекар д-р Александър Кехайов и официалният ветеринарен лекар д-р Александър Семерджиев.
Зам.-министър доц. Деян Стратев заяви: „Имаме протокол от Монпелие, който напълно потвърждава резултатите от нашата лаборатория за наличие на вируса и на антитела“. Той показа подписания протокол от Европейската референтна лаборатория, като обърна внимание, че вирусът в стадата от Велинград е същият като този в Гърция и Румъния. Според резултатите от Монпелие става дума за див вирус.
В рамките на пресконференцията трима от ветеринарните лекари, преглеждали стадото, представиха подробна хронология на събитията, снимки и видеоклипове, свързани с установяването на заболяването, като потвърдиха, че е имало симптоми на чума по ДПЖ. Д-р Колев разказа, че преди 9 ноември 2024 г. собствениците на засегнатите обекти във Велинград са търсили различни доктори и са прилагали лечение на животните с различни препарати. Един от стопаните се свързва с ветеринарен лекар от катедра „Инфекциозни заболявания“ на Тракийския университет в Стара Загора, като предоставят снимки и видеа на животни със симптоми, характерни за ЧДПЖ, включително кадри на мъртви овце.
По време на проведения разговор стопанинът съобщава за висока смъртност (40 агнета от общо 200) и описания на симптоми, съвпадащи с ЧДПЖ. Лекарят изказва съмнение за заболяването и препоръчва консултация с регистрирания ветеринарен лекар (РВЛ), който обслужва обекта. Въпреки това, собствениците се свързват с друг ветеринарен лекар от гр. Пловдив. При посещението си той извършва аутопсия и установява, че животните са слаби и кахектични, черният дроб и други органи имат жълтеникав оттенък. Констатира и наличието на множество мехури от ехинококоза (ехинококозата е паразит, който засяга и хората) и цистицерки по всички органи. Ветеринарният лекар също настоява собствениците да се свържат с техния РВЛ.
На 20 ноември РВЛ от ОДБХ-Пазарджик подава сигнал към официалния ветеринарен лекар (ОВЛ), вследствие на изпратени снимки от ветеринарния лекар от Стара Загора. Същия ден ОВЛ посещава засегнатите стопанства и ги поставя под възбрана.
С цел повишаване на общественото доверие, след първото пробовземане и положителните резултати, е извършено второ такова. Пробите бяха изследвани в Националната референтна лаборатория, акредитирана по стандарта БДС EN ISO/IEC 17025:2018, която притежава компетентност за анализ на вируси чрез PCR и ELISA методи, съгласно изискванията на WOAH Manual of Diagnostic Tests and Vaccines for Terrestrial Animals. „Лабораторията разполага с правото и компетентността да извършва допълнителни изпитвания на вирусни заболявания извън акредитацията, на база налични ресурси и международно признати методи“ – изясни доц. Илиян Костов.
В съответствие с изискванията на Регламент (ЕС) 2017/625 пробите бяха изпратени за потвърждение в Европейската референтна лаборатория в Монпелие, която е референтна за целия Европейски съюз.
Доц. Костов подчерта важността на биосигурността и отговорността на стопаните. „Стопанинът е отговорен да извика ветеринарен лекар и е задължен да отразява в системата всяко движение на животните, смърт или продажба на такова“. Освен това, доц. Костов изясни статута на гръцката лаборатория, извършила изследването на пробите на стопаните. „Въпросната лаборатория в Солун не е официална и акредитирана да извършва изследвания за PPR“, се казва в официално писмо от гръцките ветеринарни власти.
Д-р Даниел Денев изясни симптоматиката на заболяването и подчерта, че установеният вирус на чума по ДПЖ във Велинград се характеризира с по-ниски нива на смъртност. „Това не значи, че не може да се стигне до мащабни поражения. Собствениците твърдят, че няма смъртност, но такава има и ние го видяхме. Може и сега да има, но ние няма как да разберем това, понеже не сме допуснати в обекта“.
Д-р Патарински представи мерките, предприети за ограничаване на разпространението на заболяването и разсея манипулативна информация относно специализиран бюджет. „Схемата за държавна помощ за унищожаване на мъртви животни се изпълнява по указания, одобрени от Европейската комисия (ЕК), и финансирана от Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ). Тя компенсира разходите за събиране, транспортиране и обезвреждане на животински трупове в лицензирани обекти и е насочена към животновъди, малки и средни предприятия, в съответствие с Регламент (ЕС) № 2022/2472“ – допълни д-р Патарински.
Схемата обхваща само вече умрели животни и не се прилага при евтаназия, свързана с епизоотични мерки, какъвто е случаят с Чума по дребните преживни животни (ЧДПЖ). Системата за унищожаване на мъртви животни се прилага съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД) и Регламент (ЕО) № 1069/2009, които изискват своевременно транспортиране и обезвреждане с цел защита на здравето на животните и хората. В случая с ЧДПЖ във Велинград схемата за държавна помощ не е приложима.

Д-р Светлозар Патарински заяви: „В сряда очакваме Европейската комисия да изпрати екип от експерти, които да проверят този случай на чума по ДПЖ у нас, след като вече е наложен първия кръг от санкции и е забранено движение от област Пазарджик.
 
Източник:БАБХ

Коментирайте
Подобни новини
МОСВ следи ситуацията, предизвикана от петролен разлив край Керченския проток
МОСВ следи ситуацията, предизвикана от петролен разлив край Керченския проток
Отиде си Маргарита Михнева, един от доайените на българската разследваща журналистика
Отиде си Маргарита Михнева, един от доайените на българската разследваща журналистика
Облекчението от влизането ни в Шенген е огромно, заяви Йордан Арабаджиев
Облекчението от влизането ни в Шенген е огромно, заяви Йордан Арабаджиев
Съдът остави в ареста Лъчезар Ставрев
Съдът остави в ареста Лъчезар Ставрев



Яндекс.Метрика