Начало >Добруджа >Общество

Магията на нестинарството ще се разкрие тази вечер в "Стария Добрич"

21.05.2025 г. 16:00:00 ч.
/
Магията на нестинарството ще се разкрие тази вечер в "Стария Добрич"
Тази година в Добрич ще се спази една българска традиция, която не е типична за добруджанския край, но е една от мистериите в българските обреди и обичаи – танцът върху жива жарава, чието изпълнение се свързва с отбелязвания днес – на 21 май - ден на Св. св. Константин и Елена, каза за медийна група „Добруджа“ Даниела Герасимова – уредник в отдел „Етнография“ в Регионален исторически музей – Добрич.

След над четвърт век затишие, добричлии ще станат свидетели на едно уникално огнено приключение. Обичаят "Нестинарство" ще бъде пресъздаден пред кулата в "Стария Добрич". Събитието започва в 20,00 ч., а през мистиката на древния обичай ще ни преведат нестинарите от "Огнена мистерия", поясни Даниела Герасимова.

Събитието ще е със специалното участие на Представителната фолклорна танцова студия "Добруджа", а организатор е РИМ – Добрич.
Нестинарството продължава да е една истинска загадка и за произхода му има няколко основни теории. Според една от тях обичаят има езически произход и служи за издигане в култ на слънцето и огъня. Според друга теория това е древен ритуал, който датира от времето на траките и е бил част от церемонии в чест на Дионис. Други теоретици твърдят, че нестинарството идва в България от Гърция, при заселване на гърци в земите около Странджа, разказа уредникът в отдел „Етнография“ в добричкия музей. По думите й думата нестинар има гръцки корени. Съставена е от думите „анасто“, което означава възкръснал и „хестия“ – гръцката дума за огън. С течение на годините нестинарството се свързва с християнската религия и по-точно със св. св. Константин и Елена.

Герасимова разказа и подробности за танца на нестинарите. Те обикалят огнището три пъти преди да навлязат в нагорещената жарава, а при самият танц пресичат жарта оформяйки кръст. В ръцете им са иконите на св. св. Константин и Елена, а според народните вярвания в нестинарите се вселява духът на св. Константин и затова те не усещат болка. Вярва се, че те прескачат границите на нашия свят и се свързват с мистични сили, обясни уредникът в отдел „Етнография“. Едно от мистериозните твърдения е, че по време на транса, в който изпадат, те могат да предсказват бъдещи събития.

За първи път обичаят нестинарство е документиран от Петко Славейков през 1862 г., но към средата на 20 век ритуалът постепенно изчезва. От 1990 г. отново се появява. Гордост за нас – българите, е, че огненият танц нестинарство от 2009 г. е включен в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство, каза още Даниела Герасимова.
 

Коментирайте
Подобни новини
Магията на нестинарството оживя тази вечер в „Стария Добрич“ (СНИМКИ)
Магията на нестинарството оживя тази вечер в „Стария Добрич“ (СНИМКИ)
Възстановено е движението по пътя Добрич - Силистра в участъка Добрич - Карапелит
Възстановено е движението по пътя Добрич - Силистра в участъка Добрич - Карапелит
Времето на 22 май
Времето на 22 май
Живко Желязков е назначен за временно изпълняващ длъжността областен управител на  Добрич
Живко Желязков е назначен за временно изпълняващ длъжността областен управител на Добрич



Яндекс.Метрика