Над 20 сигнала са постъпили през последните дни в МВР от пострадали вложители BETL - обявена като компания за производство на устройства за зареждане на батерии.
Сигнали има и в НАП, казаха на брифинг служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков и директорът на приходната агенция Румен Спецов.
Какво е установено дотук
Сигналитe са подадени в дирекция "Киберсигурност" на ГДБОП.
От думите на Атанас Илков стана ясно, че МВР и прокуратурата са имали информация за фирмата - пирамида, защото преди няколко месеца е бил подаден един сигнал.
Той е бил докладван на Софийската градска прокуратура, а преписката е върната с допълнителни указания във връзка с разследването, обясни Илков.
Според него най-вероятно става дума за пирамидална структура, насочена към престъпна дейност, свързана с измами.
Илков коментира, че е много рано да се говори за това кой е мозъкът на схемата и добави, че вече е потърсено съдействието на Европол и други служби, ще се търси и паралелна престъпна дейност в България и други държави.
Вътрешният министър призова гражданите, които са въвлечени в схемата, да подадат сигнали, за да може да се установи цялостната престъпна дейност.
Директорът на Националната агенция по приходите Румен Спецов коментира, че са постъпили сигнали от физически лица, които твърдят че са въвлечени в измама.
Започнали са проверки на юридически и физически лица, както и как е осъществявана дейността на компанията, обясни той, но без да влиза повече в подробности.
Илков и Спецов коментираха темата на брифинг с участието и на прокуратурата и на Митниците за пресечена престъпна схема за осъществяване на фиктивни сделки с гориво, освободено от акциз.
Става дума за голяма фирма, регистрирана като данъчен склад за гориво, която в продължение на поне пет години - с фалшиви документи, е декларирала фиктивни доставки до американския полеви учебен център "Ново село" на дизелово гориво с нулева акцизна ставка.
Снимка:static.bnr.bg
Източник:БНР