Младен Мартинов: През 2013 г. и работодатели, и работници бяха по-дисциплинирани

25.02.2014 г. 10:15:00 ч.
/ ИА Добруджа
 Младен Мартинов: През 2013 г. и работодатели, и работници бяха по-дисциплинирани
Дирекция „Инспекция по труда" е контролен орган по спазване на трудовото законодателство. Инспекция по труда Добрич през 2013 година е извършила 1382 проверки, в рамките на които са обхванати 1000 предприятия на територията на областта, а заетите в тях са 26000 души. Най-много проверки са извършени в икономическите области – търговия, ресторанти, растениевъдство, животновъдство, строителство и други. По време на осъществения контрол са констатирани 5 474 нарушения на трудовото законодателство, като 2 315 от тях касаят осигуряването на безопасни условия на труд, 3 153 - нарушения на трудовите правоотношения. Съставени са 241 акта за установяване на административни нарушения, влезлите в сила наказателни постановления са 173 на обща сума 286 400 лева. Жалбите и сигналите, които са постъпили в инспекцията в Добрич, са 358, а издадените разрешения за работа на непълнолетни лица са 174 броя. След намесата на Инспекцията през миналата година изплатените забавени трудови възнаграждения възлизат на 480 230 лв.
Каква е ситуацията на пазара на труда – сигурна или несигурна? Какви са Вашите впечатления на база наблюдения през миналата година?
Толкова категорично разделяне трудно може да бъде направено. Ако се сравни 2013 с 2012 година, мога да кажа, че изминалата беше по-лека относно установените нарушения. През 2012 година относно забавени изплатени трудови възнаграждения сумата беше 1 236 804 лева, докато през 2013 – сумата е 441 846 лв. Намаляват нарушенията по отношение на сключените трудови договори. Намалява и броят на установените непълнолетни работещи, докато през предходните години тази цифра е била 5-6 души. Отчита се и намаление на броя на трудовите и смъртните злополуки. Имаме основание да кажем, че през 2013 година работодателите и работниците са били по-дисциплинирани.
Какво касаят най-честите жалби и сигнали, които постъпват в трудовата инспекция?
В 99% от жалбите основното оплакване е забавяне на изплащане на трудови възнаграждения. Най-масовият срок е между 2 и 3 месеца, но имаме и рецидиви, които са от 2 и 3 години. Този вид жалби са най-големият ни дял. Следват ги тези за разпределение на работното време или полагане на извънреден труд както в рамките на работната седмица, така и на официални и национални празници. Констатираните нарушения при тях са неизплащане на този извънредно положен труд.
Къде преобладават тези жалби - в град Добрич или в останалите общини на областта?
Няма териториално разпределение на нарушенията. Ако приемем, че в областният град са съсредоточени по-голямата част от икономическите субекти от някои от икономическите дейности, то в областта са съсредоточени тези субекти, които касаят основната трудова характеристика на региона - селско стопанство и туризъм. Следят се всички икономически дейности.
Кой бранш остава във фокуса на трудовите инспектори? Има ли такъв, в който работодателите си позволяват да неглижират трудовото законодателство по отношение на неговото спазване?
Ние следим всички сектори, но има такива, в които се наблюдава повишен риск от травми, например в производство на метални изделия и строителство. Във всяка икономическа дейност съществуват предприятия с повишено ниво на риска и те биват наблюдавани. Има предприятия, в които по принцип са най-честите случаи на забавени изплащания на трудови възнаграждения. Такива са фирмите от шивашкия бранш, хотелиерство и ресторантьорство. Това налага осъществяването на сериозен контрол при тях, но рязко разграничаване на икономически дейности по проблеми не може да бъде направено.
Колко инспектори работят в инспекцията в Добрич? Достатъчно ли са като брой?
Работещите са 8. Отделните инспектори отговарят за различни икономически дейности, т.е. има разпределение на икономическите дейности. Нашият стремеж е да има универсалност в тяхната компетентност. Бих казал, че техният брой е недостатъчен, с оглед големия брой икономически субекти, които са подложени на контрол. В селското стопанство в областта има над 4000 частни земеделски производители, които работят или за себе си, или наемат работна ръка и на тях им се осъществява контрол по отношение на спазването на трудовото законодателство. От друга гледна точка, туристическите обекти през последните години също увеличиха своя брой и се случва така, че активният туристически сезон и кампаниите в селското стопанство се застъпват, което усложнява работата на инспекторите. Времето, в което се изпитва недостиг на трудови инспектори, е в месеците от юни до септември. В годините този недостиг го преодоляваме с предварителен график по отношение на ползването на годишния отпуск и не рядко прибягваме до помощта на колеги от вътрешността на страната, за да успеем да покрием максимален брой обекти и да извършим максимален брой проверки.
Имате ли случаи на подкупване на трудови инспектори?
Не са ми известни такива. До момента не съм имал случай на корупционни практики. Аз лично не съм получавал сигнал за такава практика. В дирекцията има специална кутия за анкетни карти на служителите. Ежемесечно нейното съдържание се изпраща до столицата, на вниманието на изпълнителният директор на инспекцията. Освен това, всяко тримесечие се подготвя доклад за получени или споделени мнения за корупционни практики, който също се изпраща в София. Инспекторите са задължени да спазват кодекса за етично поведение.
Как започна 2014 година?
2014 година започна в някой отношения спокойно, в други не толкова. Продължава тенденцията на спад по отношение на изплащане на забавените трудови възнаграждения, което радва. От друга страна, още в началото на годината се случи трудова злополука с фатален край, по която все още се работи и за това няма изнесена официална информация. Става въпрос за падане на едно лице в шахта с дълбочина от 4 метра, на зърнобаза извън града. Лицето е паднало от високо и в следствие на получените травми е починало. То е работило като нощна охрана в базата.

Коментирайте
Подобни новини
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми



Яндекс.Метрика