Начало >Добруджа >Общество

Ново изследване за Котел и Добруджа през 30-те -40-те години на XIX в. представят в Добрич (ВИДЕО)

05.07.2023 г. 15:16:03 ч.
/
Ново изследване за Котел и Добруджа през 30-те -40-те години на XIX в. представят в Добрич (ВИДЕО)
Преводът на документи от Османския архив в Истанбул хвърля нова светлина върху определен период от историята на Добруджа и Котел. Новата информация е представена в изследване, което ще има своята премиера и в Добрич.

„Овчарската аристокрация. Икономиката на Котел и Добруджа през 30-те-40-те години на XIX в“ е монографията на доц. д-р Николай Тодоров - директор на Регионалния музей в Силистра, която ще бъде представена днес от 17,30 ч. в Дом-паметник „Йордан Йовков“. Организатор на събитието е РИМ - Добрич.

Тази монография е резултат от работата ми по докторската дисертация, която бе посветена на  българската общност в Тулча, каза за медийна група „Добруджа“ авторът - доц. д-р Николай Тодоров. Връзка на Котел с Добруджа е изследвана от големите имена в нашата сфера, но особеното при това изследване е, че е на базата на непубликувани документи от Османския архив в Истанбул, както и на документи съхранявани в българските архивохранилища, обясни Тодоров, който е специалист-османист и един от малкото, които могат да превеждат от османски турски език.

В Османския архив в Истанбул, който според историкът е един от най-достъпните в момента, той е открил редица документи. Те са тип регистри, в които с големи детайли е описано населението от 1845 г. – пълна информация за домакинствата, доходите им, имотите и животните, които притежават, какви занаяти практикуват и т. н. Тези регистри показват пълната картина на социалния и икономически статус на подвластното население в Османската империя, обясни авторът на изследването.

С такава детайлна информация за 30-те - 40-те години на XIX в. до момента не сме разполагали, тъй като досега е работено основно с български документи от българските архивохранилища. Благодарение на тези нови изследвания се сглобява и голямата картина за времето след умиротворяването на кържалийските размирици в империята. Това е време на реформи, в което българите получават нови възможности, добави директорът на музея в Силистра.

В изданието е анализирано стопанското развитие на Котел и Добруджа през 30-те - 40-те години на XIX в. Изследването се концентрира върху три големи теми: професионалната структура на Котел, в контекста на теорията за протоиндустрията; създаването, функционирането и трансформациите на котленските къшли и чифлици в Добруджа; котленският елит – специфики и мрежи на влияние.

Надявам се изследването да предизвика интерес не само в специалистите, тъй като съм се старал да не е едно сухо изследване, а да е книга, в която Добруджа е представена по един по-различен начин, каза още авторът.
 
Репортаж на Галина Бозукова и Преслав Димитров

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Международният фолклорен фестивал "Фолклор без граници“ предстои в Добрич
Международният фолклорен фестивал "Фолклор без граници“ предстои в Добрич
Времето на 19 юли
Времето на 19 юли
Константина Петрова: Българското Черноморие не е мръсно, а нарочено  и то по чужда поръчка
Константина Петрова: Българското Черноморие не е мръсно, а нарочено и то по чужда поръчка
 Протест срещу „избирателното правосъдие“ще има и в Добрич
Протест срещу „избирателното правосъдие“ще има и в Добрич



Яндекс.Метрика