Община Добрич: Разширяването на „Синята зона“ ще се случва поетапно

13.11.2024 г. 14:26:36 ч.
/
Община Добрич: Разширяването на „Синята зона“ ще се случва поетапно
Проектът за разширяване на зоните за платено паркиране в град Добрич разбуни духовете сред нашите съграждани в последните дни. На 26 октомври Община Добрич публикува на страницата си проектът за разширяване на синята зона, а от схемите става ясно, че досегашните райони се разширяват, като ще бъдат включени и нови такива - Район 9 /Лятно кино – Младежки дом/, Район 10 /Езикова гимназия – МБАЛ Добрич/, Район 11 /бул. Добричка епопея – бул. Добруджа/.
В новите зони за платено паркиране са включени и междублокови пространства, става ясно от публикуваните схеми. Сред тях са паркоместата пред блоковете по ул. "Дунав" - т. нар. Дунави, между кубинките в жк "Югоизток", "Албените" по бул. "Добричка епопея", "МИР-овете" в центъра и др.  Всичко това означава, че стотици наши съграждани ще бъдат принудени да плащат месечен или годишен абонамент, за да могат да паркират личните автомобили пред жилищата си.
Схемите с новия обхват на синята зона ще бъдат на разположение на гражданите до 25 ноември, като в този срок заинтересованите лица и организации могат да подадат писмени предложения, възражения, мнения и препоръки на електронен адрес dobrich@dobrich.bg или в деловодството на Центъра за услуги и информация на Община град Добрич.   
Какво наложи разширяването на синята зона в Добрич, какви са целите и мотивите – търсим отговорите от заместник-кмета „Устройство на територията“ инж. Мирослав Игнатов и Радуш Радушев –  ръководител „Зони за платено паркиране”.

 
- Какво наложи увеличаването на обхвата на зоната за платено паркиране?
Радуш Радушев: Повече от шест месеца екип от Община Добрич работи по този проект за разширяване на синята зона. Мотивите ни са да направим едни рамки – до къде евентуално, кои части на града могат да включени в зоните за платено паркиране, съобразено с централния план за града. Това се води идеална градска част.
Инж. Мирослав Игнатов: Обхватът на платената зона за паркиране в голяма степен се припокрива с периметъра на генералния план за организация на движението. Това донякъде беше идеята и смисълът да разширим синята зона. При едно бъдещо актуализиране на генералния план за организация на движението, ще бъдем допълнително улеснени, защото двата периметъра ще съвпаднат.
Р.Р.: Тук искам да подчертая, че това е предложение за евентуално бъдещо въвеждане, което ще стане поетапно. Определените за включване места първо трябва да бъдат реновирани и очертани, за да отговарят на изискванията за въвеждане в синя зона. Това не означава, че при приемане на предложението – автоматично целият този план ще стане синя зона.
Идеята ни е да облекчим гражданите, защото по наши справки на територията на град Добрич в момента има около 50 000 действащи леки автомобили, които са собственост на около 37 000 души. Математически това означава, че се падат по около 2 автомобила на домакинство. Това допълнително затруднява и утежнява проблема с паркирането в междублоковите пространства. 
Ако сте забелязали на картата, целта на проекта е и подобряване на движението – ще се въведат нови еднопосочни улици. Всичко е с цел облекчение на гражданите – да могат да се придвижват и да паркират.
- Защо обаче са включени и междублокови пространства?
Р.Р.: Опитът, който имаме със сега действащата синя зона показва, че автомобилите паркират в междублоковите пространства извън платената зона. Това води до допълнителни затруднения и задръствания.
Ще дам пример с улица „Кирил и Методий“. Ако само тя влезе в обхвата на синята зона, всички, които работят в централна градска част в близост до нея, ще започнат да търсят алтернативни места за паркиране. Което автоматично означава, че ще напълнят всички междублокови пространства и паркинги. А това ще доведе до негативизъм от страна на живущите, които няма да има къде да паркират, ще се образуват задръствания, запушване на гаражи, жалби и въобще множество главоболия. Това е идеята за включването и на междублоковите пространства, но отново казвам – при евентуално бъдещо разширение на синята зона, което ще стане поетапно.
Всяко едно място, което предстои да бъде включено в зоната, ще бъде асфалтирано, очертано, ще се обособят места за хора с увреждания.
Това няма да е панацея, всичко това не означава, че ще успеем на 100 процента да решим проблема с паркирането. Но, като цяло, мисля, че това ще доведе до повече ред и дисциплиниране на шофьорите.
- Бихте ли очертали обхватът на предложените нови райони?
Р.Р.: Това е централната градска част, т. нар. „идеален център“, с външни граници – бул. „Добричка епопея“, бул. „Добруджа“, бул. „Русия“ и бул. „Трети март“, с частта от бул. „25 септември“, която го свързва с „Русия“. Изглежда много, но ако загледате картата – има много междублокови пространства и места, които не влизат в тези граници.
И отново повтарям, че това е все още предложение. Едно евентуално бъдещо увеличение ще става поетапно, след предложение от кмета и гласуване в Общинския съвет.

- Отново да ви върна към междублоковите пространства – това ли е единственият възможен вариант? По какъв начин ще се облекчи трафикът и ще се освободят места за паркиране?
Р.Р.: Този вариант е неизбежен. Така е например в градове от нашия мащаб като Шумен и Габрово. За Варна да не говорим – там всичко в центъра е в обхвата на синя зона.
Тук правя уточнението и Вие може да го видите, ако погледнете картата, че не всички междублокови пространства ще бъдат обхванати, а само онези, които граничат с булевард или улица – обясних по-рано каква е идеята с примера за ул. „Кирил и Методий“.
- Цените са друга тема, която предизвиква много дискусии. Колко ще трябва да плащат гражданите, за да паркират автомобилите пред домовете си?
Р.Р.:Ако гражданинът иска да има абонамент по местоживеене – ще трябва да заплаща 18 лева на месец. Ако се заплати абонамент за цяла година, ще има отстъпка. За сравнение – в Шумен е 30 лева, в Габрово е 25.
Ако гражданин не живее в центъра, но работи в централна градска част и желае да паркира автомобила си в близост до работното място, ще заплаща абонамент за район. Районът дава повече свобода.
За домакинствата, които имат повече от един автомобил, обсъждаме идеята първият автомобил да бъде с по-ниска таска, а вече за втори и трети – заплащането да е с по-висока стойност.
- Направен ли е икономически анализ колко души допълнително ще трябват за разширяването на синята зона? Говорим не само за контрольори, но и такива, които трябва да подготвят новите райони – очертаване, боядисване, разчистване на пространствата?
Р.Р.: Направен е такъв анализ. По-голямата част от новите места, които са посочени на картата, отговарят на изискванията – боядисани са, асфалтирани са, остава единствено да бъдат изчислени, според броя на парко местата, колко инвалидни места да бъдат боядисани.
И новите райони ще бъдат обслужвани от екипа на „Зони за платено паркиране”, като сме взаимствали от други градове практиката с въвеждане на мобилни камери, които се поставят на автомобилите. Еднократната инвестиция за една такава камера е 12 хиляди лева. Тази камера се поставя върху автомобил, както са Гугъл камерите, и софтуерът автоматично засича автомобилите. Тук е важно да уточним, че всеки един автомобил има толеранс от 10 минути, в които да пусне СМС или да плати по друг начин. Ще направим и допълнително дигитализиране и модернизация, като дори и глобите ще може да се плащат онлайн – през мобилно приложение от телефона, за да бъде избегнат контактът между служителите на синя зона и гражданите. Нарушителят получава съобщение, че му е поставена скоба и докато е в среща или друг ангажимент, може да си плати от телефона глобата и скобата му ще бъде премахната.
Аз съм убеден, че гражданите ще възприемат това, защото и в момента голямата част от нарушенията не са, защото хората не искат да плащат за синя зона, а предимно за сбъркани номера при въвеждането им в съобщенията и грешно пратен СМС в друг град.
Колкото до броя на служителите – в момента са 15. По мои изчисления, този по-голям район може да бъде покрит от три автомобила с камери и още два – със скоби. Може би с 10-12 души ще се увеличи персоналът. Но пак отварям една скоба – ако се увеличи зоната в целия обем. Говорим за близо 5500 допълнителни паркоместа. Това физически няма как да стане наведнъж. Ще бъде необходимо време и всичко ще се въвежда поетапно.
- Общественото обсъждане е в ход. Има ли вече постъпили становища и предложения от граждани и от какво естество са?
Р.Р.: Доколкото имам информация – да, има постъпили мнения и предложения от гражданите. Аз ги отдавам на факта, че те все още не са разбрали напълно каква е нашата идея за разширението на синята зона и как ще се случи то. Негативните мнения са основно за междублоковите пространства. Има въпроси за отделни райони, като например защо бул. „Добричка епопея“ попада в централна градска част, но, както каза и инж. Игнатов идеята е целият централен район да се вкара в регулация и да се въведе ред в движението и паркирането.
- Какъв е срокът, до който гражданите могат да изпращат своите становища до Община Добрич?
М.И.: Един месец е периодът за обществено обсъждане, така че 25 ноември е крайният срок.
Р.Р.: Ние ще се съобразим с мненията на гражданите. Те са ни полезни и имаме предвид дори дискусиите и коментарите в социалните мрежи. Всичко е важно, защото ние сме тук, за да сме в полза на града и гражданите. Аз съм убеден, че много от хората ни подкрепят, но начинът, по който темата беше пусната в медиите, изкриви представата на гражданите. Излезе така, че едва ли не, всичко е направено с цел да събираме пари от хората. Идеята ни е съвместно всички да се опитаме да отрегулираме нещата и денят ни да минава по-леко, а не в нерви и емоции къде да паркираме, кой ни е охлузил колата, кой ни е ударил и т.н.

Коментирайте
Подобни новини
Татяна Гичева, ЕДД: Месечно изпращаме информация до над 220 фирми и организации
Татяна Гичева, ЕДД: Месечно изпращаме информация до над 220 фирми и организации
Силвия и Любомир Стоянови: Празнуваме живота всеки ден
Силвия и Любомир Стоянови: Празнуваме живота всеки ден
Венета Ненкова е носител на наградата "Пробуда"
Венета Ненкова е носител на наградата "Пробуда"
Проф. Валентин Колев: ВЕИ са единственият начин да запазим енергийна независимост
Проф. Валентин Колев: ВЕИ са единственият начин да запазим енергийна независимост



Яндекс.Метрика