Начало >Добруджа >Общество

Осигурени са йодни таблетки за всички жители на областта под 40 години в случай на радиоактивно замърсяване (ВИДЕО)

08.11.2022 г. 13:44:06 ч.
/
Осигурени са йодни таблетки за всички жители на областта под 40 години в случай на радиоактивно замърсяване (ВИДЕО)
Във всички общини на област Добрич има налични йодни таблетки за всички жители от 0 до 40 години, които ще бъдат раздавани в случай на радиоактивно замърсяване. Това стана ясно на брифинг на областния управител Здравко Здравков и директора на Регионална здравна инспекция – Добрич д-р Светла Ангелова.

В изпълнение на писмо на министъра на вътрешните работи и във връзка с ескалацията на конфликта между Русия и Украйна днес се проведе учение и заседание на Областния щаб за изпълнение на областния план за защита при бедствия и аварии във връзка с действия при ядрена или радиационна авария, обясни Здравко Здравков. Основните части на Единната спасителна система са пожарна, полиция, център за спешна медицинска помощ и БЧК, а съставни части са всички териториални структури на държавната администрация, съобщи областният управител.

Не е необходимо гражданите да си закупуват йодни таблетки от аптечната мрежа, защото такива са осигурени по общини за всички жители на областта на възраст от 0 до 40 години, обясни д-р Светла Ангелова. При хората над 40 години калиевият йодид може да предизвика по-големи усложнения от радиоактивното замърсяване, коментира тя. Дозировката е различна за различните възрастови групи до 40 години, затова таблетките ще бъдат раздавани от медицински специалисти. Това става след решение на Министерски съвет и на Националния щаб за действия при бедствия. Таблетките трябва да бъдат приемани до 2 часа преди и до 8 часа след радиоактивно замърсяване. Те имат редица противопоказния, затова гражданите не трябва да проявяват самоинициатива по отношение на приема, отбеляза д-р Светла Ангелова.

Репортаж на Димитър Узунов и Петър Петров

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Атанас Зафиров в Добрич: БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА гарантира социална стабилност и подготовка за бъдещето
Атанас Зафиров в Добрич: БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА гарантира социална стабилност и подготовка за бъдещето
ДСБ - Добрич с отчети и избори на общинско и областно ниво
ДСБ - Добрич с отчети и избори на общинско и областно ниво
Адвокат Валя Кондова оглави Адвокатската колегия в Добрич
Адвокат Валя Кондова оглави Адвокатската колегия в Добрич
Прогноза за понеделник - 9 юни
Прогноза за понеделник - 9 юни



Яндекс.Метрика