От днес живеем "на кредит": Изчерпахме природните ресурси за годината

29.07.2019 г. 09:48:35 ч.
/
От днес живеем "на кредит": Изчерпахме природните ресурси за годината
Човечеството от днес живее на кредит, защото вече е употребило всички природни ресурси на планетата за тази година и това е с два месеца по-рано, отколкото преди 20 години, сочат изчисленията на неправителствената организация Global Footprint Network, предаде БТА.
Човечеството използва сега природните ресурси 1,75 пъти по-бързо от капацитета за възстановяване на екосистемите, се казва в комюнике на организацията.
"Изчерпваме природния капитал на нашата планета и намаляваме бъдещия й регенеративен капацитет", предупреждава тя.
Начините за използване на ресурсите са твърде различни в различните страни: Катар изчерпва ресурсите си за цялата година само за 42 дни, а Индонезия - за 342. Ако всички живеят като французите, ще ни трябват 2,7 планети, а ако възприемат потреблението на американците - ще са необходими 5 планети.
За да се измести денят на изчерпване на ресурсите към 31 декември, главният инструмент е намаляване на емисиите парникови газове.
"Ако намалим емисиите въглероден диоксид с 50 %, можем да спечелим 93 дни годишно или да изместим деня на изчерпването до октомври", изчислява организацията.
Източник:Dnes.bg

Коментирайте
Подобни новини
Последна информация от земетресенията във Венецуела: най-малко 164 смъртни случаи
Последна информация от земетресенията във Венецуела: най-малко 164 смъртни случаи
Най-малко 32 жертви след мощните земетресения във Венецуела
Най-малко 32 жертви след мощните земетресения във Венецуела
Муцунски изисква извинение от България за публичното оповестяване на дипломатическа нота
Муцунски изисква извинение от България за публичното оповестяване на дипломатическа нота
Първи случай на ебола е регистриран в Европа
Първи случай на ебола е регистриран в Европа



Яндекс.Метрика