ОУ ,,Христо Смирненски", гр. Генерал Тошево изпълнява проект №ROBG00068 “Да изберем здравето и природата за глобална защита” /CHANGE/, финансиран по Програма Интеррег VI-А Румъния - България, приоритет 2: Зелен регион, специфична цел (ос) 2.7. “Подобряване на защитата и опазването на природата, биоразнообразието и зелената инфраструктура, включително в градските райони, и намаляване на всички форми на замърсяване”.
Изпълнението на проекта е с начало 25.12.2024 г. и край – 24.06.2026 г.
Партньори в това начинание са Община Лумина, Р Румъния – водещ партньор, Община Крушари, обл. Добрич и Основно училище „Христо Смирненски“, гр. Генерал Тошево, област Добрич.
Общият бюджет на проекта е в размер на 362 754,97 евро, от които 290 203,96 евро Европейско финансиране, 65 295,90 евро национално финансиране и 7 255,11 евро собствено финансиране. като за ОУ „Христо Смирненски“ одобрената сума е 71 498.83 евро.
Целта е да се създаде училищна общност от екологично мислещи млади хора, базирана на образователни програми и инструменти за опазване на околната среда, в подкрепа на цялата общност и прилагане на насърчени от проекта знания и умения. Проектът е насочен към изграждане на мотивация у младите хора за активно участие при намиране на решения на екологичните проблеми.
Проектът „CHANGE“ се фокусира върху трансграничния характер на опазването на природата и намаляване на замърсяването, разглеждайки го като регионално и глобално предизвикателство.
Проектът включва изпълнение на дейности, разпределени в две основни, взаимно допълващи се нива:
Ниво 1:
А1.1. „Екологичен календар на събитията“ - учители и ученици ще се включат доброволно в отбелязването на шест международно признати екологични дни – „Ден на гората“, „Ден на водата“, „Ден на Земята“, Ден на околната среда“, „Световен ден за опазване на природата“ и „Ден на Черно море“. Целта е да се насърчат участниците да имат положително отношение към опазване на околната среда.
А1.2. „Млад рейнджър“ – всеки партьор ще разработи три еднодневни национални екскурзии и тридневен външен лагер. Учениците ще имат възможност да се включат активно в дейности, свързани с обследване на околната и решаване на екологични проблеми.
А1.3. „Наръчник за екологична стратегия“ – неговата цел ще бъде да овласти и предостави на учениците, учителите и местните власти необходимия инструмент за разбиране, решаване и предотвратяване на екологични проблеми. Целевите групи ще придобият знания, мотивация и ангажираност за управление на всеки ресурс по устойчив начин и поемане на отговорност за поддържане качеството на околната среда.
А1.4„Екологично образование и устойчиво развитие“ – учениците от всички партьорски области по проекта ще бъдат включени в обучения с цел подобряване на тяхната екологична образованост. Те ще придобият знания и умения, свързани с работата на природните системи и ефекта от човешките дейности върху тях. Ще развият изследователските си способности и критично мислене за вземане на правилни екологични решения.
А1.5. „Експерти по устойчиво развитие в образователната среда и публичната администрация“ – обучението ще бъде насочено по теми свързани с управление на публични политики и стратегии за опазване на околната среда и прилагане на устойчиво развитие от икономическа гледна точка.
Ниво 2
А2.1. “Екологични местни групи за дейстивие“ - ще се сформират две групи за действие, които ще насочат усилия към проучване на използваната енергия и вода, ще се запознаят с възможностите за подобряване качеството на околната среда и ще се научат как да управляват отпадъците в училище. Ще бъде закупено специално оборудване за идентифициране, измерване и наблюдение на различни екологични параметри.
А2.2. Внедряване на CHANGE-App/Car sharing - приложение, чрез което партьорите се ангажират да контролират замърсяването на въздуха, причинено от автомобилите.
В дейности:
А2.3. „Лумина - среда като основа на обучението“
А2.4. „Околна среда Крушари, като основа на обучение“
А2.5. „Екологично обучение в ОУ „Христо Смирненски“,
ще се интегрира инструмент за екологично образование, който включва изграждане на училищни лаборатории на открито и закрито, обособяване на малки зелени площи, внедряване на системи за събиране на дъждовна вода.
Очаквани резултати:
Проектът ще допринесе за подобряване на екологичната грамотност и етика сред учениците; придобиване на практически умения и ангажираност към природата и опазването на околната среда; укрепване на общностните връзки и създаване на устойчиви практики; повишаване на информираност и осведоменост, относно опазването на природните ресурси;
След приключване на проекта, ще продължи сътрудничеството между организациите и за в бъдеще, както и реализирането на дейностите от „Екологичен календар на събитията“, и използването на инструментите за смекчаване на замърсяването на природата.
ОУ „Христо Смирненски“, гр. Генерал Тошево работи в посока опазване на природата и осигуряване на екологично „чисто“ бъдеще за нашите деца.
За повече информация:
ОУ „Христо Смирненски“, гр. Генерал Тошево,
тел.: 0888 01 19 70
email: info-800073@edu.mon.bg