Параскева Джукелова: Колкото по-голям е един актьор, толкова е по-земен

15.10.2014 г. 11:36:00 ч.
/ ИА Добруджа
 Параскева Джукелова: Колкото по-голям е един актьор, толкова е по-земен
Тази вечер, от 19.00 часа, в Общински младежки център Добрич ще се играе пиесата „Да се влюбиш в пеперуда". Зрителите в Добрич ще видят една от изявените български актриси Параскева Джукелова.
Тя е родена в Панагюрище. През 1992 година завършва НАТФИЗ, специалност актьорско майсторство, в първия клас, воден от проф. Стефан Данаилов. Има изяви в Народния театър „Иван Вазов", Сатиричния театър „Алеко Константинов", общински театър „Възраждане" и Театър „Българска армия". Играе в редица български игрални филми, измежду които: „Кмете, кмете", „Аритмия",„Сезонът на канарчетата", "Суламит", „Асистентът", „Емигранти", „Изпепеляване", „Време за жени".
Джукелова е двукратен носител на наградата Златна роза за най-добра женска роля – през 1994 година за ролята си на младата Лили в „Сезонът на канарчетата" и през 2004 година за ролята си в „Изпепеляване".
Има роли и в чуждестранни кино-продукции като „Версенженторикс" (2001), „Air Marshal" и „I Am David" (2003), „Икона" (2005, където партнира на Патрик Суейзи), „The Abandoned" (2006), както и телевизионни филми и сериали.
Имали сте шанса да завършите актьорско майсторство в НАТФИЗ в класа на проф. Стефан Данаилов. Да Ви върна към тези времена, какъв беше този първи клас на Данаилов?
Много хубаво беше. Стефан Данаилов още не беше професор. Той, заедно с нас, прохождаше в своята преподавателска дейност и се държеше като приятел и колега. С повече опит, разбира се, от всички нас. Това беше много хубаво, нямаше я тази бариера между авторитета, въпреки че респектът си го имаше. Това, което сме научили от него, е да бъдем екип, да се държим като професионалисти на сцената, да се грижим за това, какво правим като поети ангажименти. Изобщо, беше едно взаимно учение – ние от него и той от нас.
Всички ли станаха толкова добри актьори като Вас?
Ако изредя имената, с които завърших, ще разберете че е един силен клас.Силвия Лулчева, Ангелина Славова , Иван Панев, Христо Чешмеджиев, Виктор Бойчев, зам.-директор на Народния театър в момента. Август Попов, Влади Въргала, Ани Михайлова. Имената, които не изреждам, просто са в чужбина, избраха друг път. Всички, които са в България, по някакъв начин публиката ги познава и ги цени.
Поставяше ли Ви Стефан Данаилов в куриозни ситуации, в каквито несъмнено попадаме в живота?
Той се опитваше да ни подготвя да бъдем импровизатори, по някакъв начин да изградим в себе си един непукизъм, да не се притесняваш да се хвърляш в дълбокото, дори с риск да се изложиш понякога, но ако човек не опита, няма как да разбере дали го може, или не. С различни етюди, с разказване на опита си, когато правехме пиеси или откъси, със своите съвети ни помагаше.
Къде се чувствате по-добре? На сцената или на снимачната площадка?
Когато ми задаваха този въпрос преди, в първите години, когато прохождах в професията, аз казвах, че по-добре се чувствам на снимачната площадка и досега считам, че това е мястото, където се чувствам наистина пълноценна и знам, че това е моето място. Отвръща ми се по този начин и от целия снимачен екип, когато правим нещо – филми или сериали. Но с времето, понеже киното по-рядко се явява в работата ни, започнах своята изстрадана любов с театъра и сега мога да кажа, че се чувствам еднакво добре и на двете места.
Съдбата Ви среща с Патрик Суейзи през 2005 година във филма „Икона". Бихте ли ни припомнили тези времена?
Имаше такъв период, да. Ролята ми никак не беше голяма, за да кажа, че сме имали много плътни отношения. Били сме, всичко на всичко, два дни заедно. В единия правихме фото сесия, а на другия ден снимахме епизода, в който играем заедно. От срещата си с него, а и с други големи имена, които съм срещала в европейското и световното кино, мога да кажа, че колкото по-голяма звезда е един актьор, толкова по-земен е той. С Патрик Суейзи си партнирахме сякаш сме от едно театрално или филмово училище. Той се стараеше всячески да предразположи и мен, и детенцето, което играеше дъщеря му, така, че да заприличаме на семейство, т.е. да си изиграем добре ролите. Аз мисля, че професионализмът е това – да предразположиш хората да се чувстват добре, когато играят с теб. Това беше усещането ми.
Идвате с пиесата „Да се влюбиш в пеперуда". Пиесата дава отговори на много въпроси. По-скоро да се забавляват или да се замислят зрителите, които ще дойдат в залата?
Зрителите ще видят едно много ведро представление, в което ще има много смях, но това не означава, че няма да ги накараме да се замислят и да пуснат сълза дори. Всичко зависи от конкретното настроение на човек. Поставяме общовалидни въпроси. Има един много хубав текст на Симеон, който играе главния герой. Той казва на една от героините, че щом не иска да поеме тази отговорност да се влюби, означава, че е по-голям инвалид от един слепец или един недъгав човек. Това, че някое от сетивата ти или тялото има някакъв недъг, не е по-голям недъг от това да си психически закърнял.
В пиесата на Ленард Герш, която се казва всъщност „Пеперудите са свободни", решихме да акцентираме върху една конкретна пеперуда, която в нашият спектакъл се играе от Теменуга Первазова – една млада актриса, много красива и много добра. На мен ми се падна да играя една майка, която се опитва да бъде орлица и да закриля своя син всячески без да осъзнава, че по този начин го затваря в клетка.
Такава ли сте в живота?
Не! В живота смятам да давам повече свобода не само на дъщеря си, но и на всички близки и приятели, защото аз вярвам, че когато пуснеш любимите си същества да летят те се връщат към теб с още повече любов.
Играете под режисурата на Александър Илинденов под покрива на драматичният театър в Търговище. С кои колеги си партнирате?
Със Сашо Илинденов вече сме си партнирали на сцената преди време в „Обир" в същия театър, сега се срещаме от двете страни. Много добре се разбираме, сякаш говорим на един и същи език, явно имаме еднакви светоусещания. Мислим в една посока и това се отразява на работата. Другите са Ивайло Брусовски и Симеон Велков. В Добрич си спомням, че идвах много отдавна във „Вася Железнова". С представление на Народния театър също съм идвала.
Вие, актьорите се намесвате понякога радикално в живота, не оставате безразлични. Какво мислите за изборната неделя, която отмина?
Ох, ами какво да мисля, старата песен на нов глас. Същите хора, които са се оакали, грубо казано, сега се опитват да ни обяснят как ще ни залеят с блага и по-високи доходи. Все се надявам, че сред тях има и по-свестни хора, лошото е, че егото им, стремежът им към лично обогатяване, застава над това те да поискат да бъдат истински водачи, истински лидери. А когато се намеси прекалено много личната облага – обществото страда. Но аз гласувах, винаги съм гласувала и смятам, че човек трябва да направи своя избор, колкото и малък да е той.

Коментирайте
Подобни новини
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми



Яндекс.Метрика