Президентско вето над промените в Закона за приватизация

24.07.2018 г. 11:45:33 ч.
/
Президентско вето над промените в Закона за приватизация
Президентът Румен Радев налага вето над приетия Закон за допълнение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол и връща за ново обсъждане в парламента текстовете.
Възраженията на държавния глава са срещу § 3 и § 4, които ще доведат до преразглеждане на вече сключени приватизационни договори в ущърб на държавата и обществото, посочват от прессекретариата на държавния глава.
С § 3 се ограничава срокът на специфични задължения на купувачите по приватизационни договори в рамките на 5 години. В мотивите на ветото се посочва, че конкретният времеви обхват на задълженията по всеки приватизационен договор трябва да се определя според обекта на приватизацията и осъществяваната дейност, а не да се подчинява на формални законови ограничения, които създават преимущество на купувачите за сметка на обществения интерес.
С § 4 това ново правило, както и разсрочването на поетите задължения, ще важат и за вече сключени приватизационни договори. Новата уредба ще се отнася за купувачи, които не са изпълнили своите задължения, но са платили неустойките за тях. Нещо повече, плащането на тези неустойки се изисква само за първите 5 години от договора. Така ще се облагодетелстват и неизправни купувачи, които имат непогасени плащания за неустойки за период след тези 5 години.
Според държавния глава приетата уредба ще има за последица освобождаване на купувачите от специфични задължения. Ще се изключи и възможността да се търсят неустойки за тяхното неизпълнение за периода над 5 години.
Няма и оценка как новата уредба ще се отрази на средствата от неустойки, които трябва да постъпват в държавната пенсионна система и в общинските бюджети.
Източник:News.bg

Коментирайте
Подобни новини
Легендарният Боби Михайлов напусна този свят
Легендарният Боби Михайлов напусна този свят
Янкулов предлага на прокурорската колегия на ВСС да освободи от длъжност Сарафов за дисциплинарни нарушения
Янкулов предлага на прокурорската колегия на ВСС да освободи от длъжност Сарафов за дисциплинарни нарушения
Близо половината ваканционни имоти у нас отпадат от резервационните системи
Близо половината ваканционни имоти у нас отпадат от резервационните системи
МВР работи по 576 сигнала за изборни нарушения, най-много са от Бургас, София и Враца
МВР работи по 576 сигнала за изборни нарушения, най-много са от Бургас, София и Враца



Яндекс.Метрика