Начало >Добруджа >Общество

Проф.Вили Лилков: В книгата "Погубената България" пише за унищожението на добричкия елит

10.06.2019 г. 16:34:58 ч.
/
Проф.Вили Лилков: В книгата "Погубената България"  пише за унищожението на добричкия елит
Книгата "Погубената България" излезе  през  май 2019. Изследването  включва непроучени до момента архиви на репресивния апарат на БКП, сведения, открити в регионалните държавни архиви, както и свидетелствата на наследници на т. нар. "бивши хора". Авторите проф. Вили Лилков и разследващият журналист Христо Христoв рисуват образа на "Погубената България" в своеобразното продължение на труда си „Бивши хора“. Първата книга бе представена в Добрич през октомври 2018 година. Тогава проф. Лилков и Христо Христов работиха в архива в Добрич.
10 големи града и репресиите срещу не политическия елит  са заложени в  книгата "Погубената България , каза за радио Добруджа  проф.  Лилков . В нея са  включени сведения от архивите на ДС и преки свидетелства за ликвидирането на елита в градовете Добрич, Габрово, Велико Търново, Пловдив, Варна, Бургас, Сливен, Стара Загора, , Русе, Плевен, Севлиево, Горна Оряховица, Елена, Дряново, както и за почти неизвестните политически съдебни процеси, насочени срещу инженерно-техническата интелигенция.
Специална благодарност към ръководителят на архива  Деляна Фудулова към краеведите Веселин Бончев  за неговите изследвания и свидетелства и на Веселина Малчева за книгата и свързана с ликвидиране на чифликчийството, отправи чрез ефира Вили Лилков. В книгата сме отредили подобаващо място на Добрич и региона, посочва авторът.По думите му тук са се натъкнали на много интересни документи за национализацията извършена в добричкия регион.“Получи се една много вярна картина за това как в Добруджа е ликвидиран цвета на региона, което допълни общата картина за „Погубената България“, допълва професорът по физика. Пред читателя ще излезе картина на една съвсем друга България, не само погубена физически, но и споменът за нея е бил заличен. Авторът признава за огромното вълнение което е изпитвал когато се запознал с биографиите на габровски индустриалци. Това не са хора които са се занимавали с политика, тръгнали са от  габровските села от дълбока бедност и са станали едни от най-богатите граждани на региона. Давали са , дарявали са, подкрепяли са инициативите за просперитета на Габрово. Проф. Лилков  признава, че това не е пълната картина и затова изследователската им работа ще продължи  за да н“нарисуват“ цялата страна. Втората книга „Погубената България“ е по-интимна, тя  навлиза в бита на обикновените хора, билкари, мелничари, чифликчии. В нея съществена част е отделена на неизвестните съдебни процеси, проведени по сталински маниер в края на четиридесетте и началото на петдесетте години. Масови процеси е имало срещу минни инженери, електро инженери,  строителни инженери. Процеси малко известни срещу пожарникари и военната индустрия, скалъпени процеси. Набелязвани са хора завършили своето образование в чужбина или наследници на богати и известни родове за да бъдат обявени за класови врагове. Наследниците на хората които са били в основата на репресиите след 1989 година успяха да материлизират и да превърнат властта на предшествениците си в икономическа власт. Тези хора и в момента заемат ключови позиции в нашата икономика и в политиката, казва проф.Вили Лилков. Ако получим покана от Добрич, и от общината на която благодарим за първата покана, ще дойдем отново  за да представим и тази книга, отбелязва Лилков. Още повече,че една част от изследването обхваща точно Добруджа, чифликчийството и  унищожаването на добричкият елит.
Снимка:dobrudjabg.com

Коментирайте
Подобни новини
Пожар в нива близо до град Добрич, огънят тръгнал от сухи треви
Пожар в нива близо до град Добрич, огънят тръгнал от сухи треви
Възпитаници на Мария-Габриела Русева със специална награда от международен конкурс във Варна
Възпитаници на Мария-Габриела Русева със специална награда от международен конкурс във Варна
Времето на 8 юли
Времето на 8 юли
Сладкар от Добрич: Шоколадът винаги е присъствал на нашата трапеза (ВИДЕО)
Сладкар от Добрич: Шоколадът винаги е присъствал на нашата трапеза (ВИДЕО)



Яндекс.Метрика