Начало >Добруджа >Регионални

Ритуал по зарязване на лозата в Университетска ботаническа градина – Балчик (ВИДЕО)

14.02.2025 г. 15:46:54 ч.
/
Ритуал по зарязване на лозата в Университетска ботаническа градина – Балчик (ВИДЕО)
За първи път с официално събитие се извърши ритуално зарязване на лозата по повод Трифон Зарезан в лозята на Университетска ботаническа градина – Балчик. Това е и първото от събитията, планирани за 2025 г., с които ще се отбележи 70-годишнината от създаването на Ботаническата градина, каза  пред събралите се гости на празника Веселина Илиева – директор на Ботаническата градина. Отец Стратия от Балчик благослови лозята и гостите по случай празничния 14 февруари.

Щастливи сме да ви посрещнем на Трифон Зарезан – празника на виното и на любовта към виното, на това уникално място, което съчетава природа и история. Вече сме в готовност да представим създадения лозов масив и решихме това да се случи днес със това ритуално зарязване на Трифон Зарезан, заяви директорът на УБГ – Балчик Веселина Илиева. Тя отправи покана към всички присъстващи да гостуват и при брането на гроздето от лозовия масив в Ботаническата градина, за да се завърши цикъла от дейности.

Това е нашия учебен участък – лозов масив от 5 дка. Създаването му започна през 2019 г. и го развиваме и обогатяваме ежегодно. Той е създаден на мястото на лозов масив, съществуващ тук по време на пребиваването на румънската кралица Мария. Лозите са предимно десертни видове грозде, обясни Ваня Радева – гл. специалист зелени площи и оранжерии в УБГ-Балчик, която първа извърши и ритуалното зарязване. След това и гостите на празника имаха възможност да се заемат с отговорната задача по зарязването, от която зависи и каква ще е продукцията от грозде след месеци.

За лозовия масив полагат грижи служителите на УБГ-Балчик. Мястото се използва и за провеждане на студентски практики, а вече се водят разговори и за практически занятия за ученици.

Репортаж на Галина Бозукова и Преслав Димитров

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
С поднасяне на венци и цветя Шабла ще отбележи 152 години от гибелта на Апостола
С поднасяне на венци и цветя Шабла ще отбележи 152 години от гибелта на Апостола
Една двойка от Шабла сключи граждански брак в международната седмица на брака
Една двойка от Шабла сключи граждански брак в международната седмица на брака
Илиян Христакиев е новият Цар на виното в Шабла
Илиян Христакиев е новият Цар на виното в Шабла
В Каварна отбелязаха Деня на лозари и винари - Трифон Зарезан
В Каварна отбелязаха Деня на лозари и винари - Трифон Зарезан



Яндекс.Метрика