Росица Матева: Смяната на членове на СИК ще бъде максимално ограничена

29.03.2026 г. 13:13:55 ч.
/
Росица Матева: Смяната на членове на СИК ще бъде максимално ограничена
Разработва се мобилно приложение за проверка на въвеждането и правилното изчисляване на резултатите, което да улесни работата на секционните комисии.

Това каза пред БНР Росица Матева, заместник-председател и говорител на ЦИК, като заяви:

"Призоваваме всички членове на секционните избирателни комисии (СИК), те вече са назначени, а продължава да има искания за замени от парламентарно представените партии и коалиции, но този път всички сме единодушни, че замените ще се извършват само в ситуации, когато са изпълнени изискванията на чл. 51, ал. 2 от Изборния кодекс (ИК), ако някой член на СИК се откаже, на РИК трябва да бъде предоставено писмено желание да бъде заличен - саморъчно изписани имената му и саморъчно подписано. Максимално ще бъде ограничена възможността за замените на членове на СИК".

Обучението на членовете на секционните избирателни комисии все още не е започнало, подчерта Матева:

"Районните избирателни комисии ще обучават секционните между Цветница и Великден или след Великден, непосредствено преди изборите, за да има по-голям ефект. ... Секционният протокол, в който ще се въвеждат резултатите от гласуването, е оптимизиран - частта, в която ще бъдат въвеждани гласовете за партии и коалиции прилича на бюлетината, за да не са объркват представителите на комисиите и да им е по-лесно". 

Бюлетините изглеждат както на предходни избори, успокои тя.

"За всеки избор се утвърждават различни защити на хартията, защото това изисква ИК. Хартията за гласуване с машинни бюлетини трябва да бъде със специализирана защита. Тя се доставя от печатница на БНБ. С измененията в ИК, с които беше въведен параван (който замени т.нар. тъмни стаички), беше променено изискването хартията да бъде доставяна от печатница на БНБ и ЦИК всеки път изпраща, сега отново изпратихме изискванията на производителя на машините на печатница на БНБ и имаме тяхното уверение и писмена гаранция, че хартията, която се доставя за печатане на машинни бюлетини, е абсолютно идентична с преди това доставяната и отговаря на изискванията на производителите", обясни Матева. 

Тя припомни, че гласуването извън страната ще бъде отново с бюлетина без преференции, "защото въвеждането на район "Чужбина" беше отложено".

"Във Великобритания за първи път ще бъдат открити 7 секции за гласуване в посолството в Лондон. Направихме това в момента, в който влезе в сила изменението на изборния закон с ограничението на броя на секциите за гласуване в държавите извън ЕС. ... 28 ще са секциите във Великобритания - 20, които разрешава законът, 7 в посолството в Лондон и 1 в дипломатическото представителство в Единбург. В САЩ секциите ще са 24 - 20, съгласно ограничението, и 4 в дипломатически и консулски представителства във Вашингтон, Лос Анджелис, Ню Йорк и Чикаго. В Турция ще бъдат 27 секции - 20, съгласно законовото ограничение, 3 в Анкара, 2 в Истанбул и по една в Бурса и в Одрин, които ще са в консулските служби и генералното консулство", уточни Росица Матева. 

Ако български граждани в деня на изборите са извън населеното място по постоянен или настоящ адрес, където са в списъците за гласуване, и са близо до граница със съседна държава, препоръката е да отидат в съответната държава, защото там ще могат свободно да гласуват, каза тя. 

Интервюто на Диана Янкулова с Росица Матева в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.
Източник:БНР

Коментирайте
Подобни новини
Подкрепа от ГЕРБ за кандидат-президента на ПБ, прогнозира Мирчев
Подкрепа от ГЕРБ за кандидат-президента на ПБ, прогнозира Мирчев
Демерджиев: Не съветвам Десислава Атанасова да рови много за полетите
Демерджиев: Не съветвам Десислава Атанасова да рови много за полетите
МВР отбелязва 147 години от създаването си
МВР отбелязва 147 години от създаването си
Провалът на държавата да разследва корупция при пътно строителство коства животи
Провалът на държавата да разследва корупция при пътно строителство коства животи



Яндекс.Метрика