Начало >Добруджа >Общество

Следите за добруджанското участие в Ботевата чета

02.06.2022 г. 13:13:43 ч.
/
Следите за добруджанското участие в Ботевата чета
Сравнително малко са данните за Ботевите четници от Добруджа. Според списъците, стигнали до нас, те са около десетина. Информацията не е изчерпателна и има известно разминаване между източниците, но се знаят имената им. Това каза на 2 юни - Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България, Пламен Николов – уредник отдел „История на българските земи през XV – XIX в.“ в РИМ – Добрич, който прави изследване по тази тема.

Повечето от хората са от Северна Добруджа и за тях има повече информация. Малко на брой са Ботевите четници от Южна Добруджа, а само един от тях е от сегашна Добричка област. Той е Иван Христов и родното му място е с. Владимирово.

Именно в изследването, което съм започнал се надявам да събера повече информация за Иван Христов, каза Пламен Николов.

Подобна е ситуацията и за останалите Ботеви четници от Южна Добруджа. Те са от Силистренско и знаем само имената им, като в различните списъци, достигнали до нас, има и известно разминаване, което навежда на мисълта, че има дублиране, уточни той.

Най-видният сред севернодобруджанци в четата на Христо Ботев е Спас Соколов, който е родом от град Тулча. Спас Соколов получава завидно за времето си образование в Загреб. За кратко учи и във Виена, а след това през 1875 г., само на 21 години, се включва в революционното движение – първо в подготовката на Старозагорското въстание, а след това и в подготовката на Априлското въстание. Есента на същата 1875 г. Спас Соколов създава Революционен комитет във врачанското село Добролево, където е учител. Революционният комитет обаче е разкрит от турските власти и Соколов бяга във Влашко, където създава по-тесни контакти с Христо Ботев, с когото се познават от по-рано. Доказателство за това, че Ботев високо цени качествата на Соколов е, че в четата му добруджанецът е член на щаба й и взводен командир.
След разгрома на Ботевата чета Спас Соколов с Димитър Икономов и група от 25 четници се насочват към Сърбия, но по пътя водят две тежки сражения с редовна войска и башибозук. За да се придвижват по-лесно, се разделят се на малки групи и тази, в която е Спас Соколов попада в засада. Така той е хванат и изправен пред съда. Първоначално е осъден на смърт, но в последния момент заради възцаряването на новия султан Мурат V, присъдата му е заменена с вечно заточение в окови на о. Родос. Две години по-късно е амнестиран и завръщайки се в България се включва активно в строителството на новоосвободената си родина. През следващите години става окръжен управител на Враца, народен представител. Умира през юни 1922 г. в София и предстои скоро да отбележим 100-годишнината от смъртта му, разказва Николов.

Подобна съдба, макар и с не такава политическа кариера, има и Владимир Друмев Върбанов от град Мачин. Той също постъпва в четата много млад, участва във всички сражения. Също е заловен, осъден и после амнестиран, след което отива във Влашко. Той се включва в Българското опълчение и участва във всички сражения на Шипка.

Стойко Кулев – Фучеджи, който е родом от Тулча. Прякорът му издава, че е бил бъчвар. Бил е част от четата на поп Харитон, включва се и в четата на Христо Ботев. Водил е кореспонденция с Филип Тотю. Той успява да се изпъкне от потерите след разгрома на Ботевата чета и се заселва във Влашко и през 1877 ч. се включва като доброволец в румънската армия и се сражава в боевете при Плевен. След това изпада в тежко материално положение и емигрира в Канада, където вече следите му се губят, обясни уредникът от РИМ-Добрич.

Останалите участници в Ботевата чета от Добруджа са:
Георги Найденов –Гръблаша от Тулча
Коджа Иван Моканецът
Курти Костов от с. Смилец
Никола Димитров от Мачин
Димо Пенев от село Ястребна, Силистренско
Димо от Аджмалии, Силистренско
Курти и Илия Божкови от Силистернско

В архивите на РИМ-Добрич се съхранява репродукция на портрет на Христо Ботев, предоставен от екипа на музея във Велико Търново. Той е правен, непосредствено преди да се качи на парахода „Радецки“. В музея се пази и снимка на Спас Соколов. Като най-ценно притежание от  архива на РИМ-Добрич може да се определи част от писмо на Христо Ботев, на което е запазен неговия подпис.

Коментирайте
Подобни новини
Водните аварии в област Добрич днес
Водните аварии в област Добрич днес
Времето на 16 юли
Времето на 16 юли
ТЪЖНА ВЕСТ: Почина Ангел Сербезов – един от емблематичните хореографи на Добруджа
ТЪЖНА ВЕСТ: Почина Ангел Сербезов – един от емблематичните хореографи на Добруджа
Областна комисия по заетост анализира данните от ежегодната анкета за нуждите от работна ръка
Областна комисия по заетост анализира данните от ежегодната анкета за нуждите от работна ръка



Яндекс.Метрика