Стопанската камара поиска вето върху промените в пенсионната система

18.12.2014 г. 13:14:00 ч.
/ ИА Добруджа
Стопанската камара поиска вето върху промените в пенсионната система

В писмо до президента на Република България Росен Плевнелиев Българската стопанска камара настоява той да упражни правото си на вето и да върне за ново обсъждане в Народното събрание на промените в Кодекса за социално осигуряване, в случай че те бъдат окончателно приети в този им вид.

Според БСК с предложените промени в пенсионното осигуряване се изменя цялостно неговата философия и на родените след 1960 година се предлага избор между различни по своята същност субекти - фондове, изградени на капиталов и на разходопокривен (солидарен) принцип.

Важно е и да се отчете, че пенсиите от НОИ са изцяло гарантирани от държавата, което не се отнася за личните партиди на осигурените в УПФ лица. В замяна на това, личните партиди в УПФ се унаследяват, могат да се теглят авансово и не подлежат на запор.

"С предложените промени изцяло се предефинира моделът на пенсионно осигуряване и се създават условия за неправомерна деструктивна конкуренция между двата основни стълба на осигурителната система", се казва в писмото на БСК.

Особено притеснително според Камарата е, че се предвижда изборът на осигурените лица да е еднократен, практически неинформиран и безвъзвратен, докато осигуряването в УПФ предоставя възможност за многократна промяна на осигурителното дружество.

Предлаганите промени ще имат деструктивни, но краткосрочни и дългосрочни последици върху осигурителния и банковия сектор, както и върху капиталовия пазар.

По аналогия на случилото се с КТБ АД, ще бъдат атакувани финансовите позиции на УПФ и обслужващите ги банки. Очакваме да бъде срутен капиталовият пазар и общата капитализация на публичните дружества. Това неминуемо ще повлияе върху кредитния рейтинг на страната", предупреждава БСК.

В текста се посочва още, че основните институции и водещи специалисти не са били включени в задълбочен експертен и обществен дебат по предложените промени в осигурителната система.

„Това торпилира индустриалните отношения, като утвърждава модела на партиен и правителствен контрол над социалното сътрудничество с участие на удобни за манипулации социални партньори."

По отношение на идеите за инкриминирането на укриването на осигурителни вноски БСК обръща внимание, че укриването е свързано с документна измама, която в българското законодателство е криминализирана. Следователно, предлаганата промяна практически повтаря вече съществуващи нормативни записи.

Според Камарата отговорност за тези нарушения следва да понесат и двете страни в осигурителния процес - и работникът (осигурено лице) и работодателят (осигурител). Освен това, налице е несъобразяване с конституционния принцип, че социалните плащания са права, а не задължения.


Източник:News.bg

Коментирайте
Подобни новини
ГЕРБ внесе в КС питане за правомощията на ВСС
ГЕРБ внесе в КС питане за правомощията на ВСС
Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на НС
Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на НС
Взети са 315 допълнителни проби от 105 овце от стопанствата с установено огнище на чума
Взети са 315 допълнителни проби от 105 овце от стопанствата с установено огнище на чума
Шести опит – неуспешен: Пак не избраха председател на НС
Шести опит – неуспешен: Пак не избраха председател на НС



Яндекс.Метрика