От 3 юни 2021 г. Търговско-промишлена палата Добрич e част от мрежата ЕВРОПА ДИРЕКТНО, състояща се от общо 424 информационни центъра от ново поколение, подкрепяни от Европейската комисия в целия ЕС.
Целта на тези центрове е да укрепят важната връзка между институциите на ЕС и гражданите, независимо къде живеят те.
Дейността ни е насочена към повишаване на информираността на гражданите от област Добрич относно стратегически цели на ЕС, за конкретни политики и сфери на въздействие, за да могат жителите на област Добрич да правят информиран избор за бъдещето на ЕС и да участват пълноценно в процесите в ЕС.
- Каква е равносметката на ЕДД за 2024 година? Какво успяхте да направите?
През настоящата година реализирахме значителен обем от инициативи, насочени към повишаване на информираността на гражданите относно Европейския съюз, неговите политики и възможности.
Във връзка с Европейски избори и гражданска ангажираност организирахме срещи с граждани в Тервел и Шабла в сътрудничество с мрежата „Изграждаме Европа с представители на местното самоуправление“ (BELC) от област Добрич. Събитията се проведоха под надслов „Избори за Европейски парламент - Гласът на гражданите за определяне на общото бъдеще в ЕС“.
Проведохме и срещи с ученици от Шабла и Добрич, на които предстоеше да гласуват за първи път, като целта бе да им разясним смисъла и последиците от упражняване на правото на глас.
Подготвихме и излъчихме радиопредаване в радио „Добруджа“ с участието на членове на BELC, медии и обществени личности по повод 9-и май – Деня на Европа и европейските избори.
В партньорство с Младежки център Добрич проведохме куиз „Какво знаем за Европа“, който включваше въпроси за функционирането на ЕС и възможностите за младежко участие в европейски политики.
Работихме и по един от приоритетите на Европейския съюз - Зелената сделка и справедлив преход и Механизъм за възстановяване и устойчивост. По време на Добричкия панаир организирахме дискусия на тема „Развитието на селското стопанство, съобразено с опазването на природната среда“ с участието на експерти, учени от Добруджански земеделски институт – Генерал Тошево и представители на бизнеса.
Заедно с кмета на Добрич Йордан Йорданов, член на мрежата „Изграждаме Европа с представители на местното самоуправление“, в сътрудничество с Младежки център Добрич, по повод Деня на Земята - 22 април, засадихме с доброволци 17 дръвчета. Броят не е избран случайно, тъй като България е член на ЕС от 17 години.
2024 година бе Европейска година на уменията. В партньорство с Младежки център Добрич и съдействието на Регионална занаятчийска камара Добрич, проведохме с ученици работилница за дърворезба под надслов „Традиции и съвремие“ за популяризиране на традиционните занаяти като форма за културно наследство и развитие на туризма.
- Изкуственият интелект навлиза все повече във всички сфери от живота ни. Попадна ли той сред темите и приоритетите в дейността на ЕДД?
Разбира се. В съответствие с цифровата трансформация и навлизането на изкуствения интелект и въздействието им върху пазара на труда и конкурентоспособността, проведохме уебинар „Ролята на изкуствения интелект за повишаване конкурентоспособността на фирмите и справяне с предизвикателствата на пазара на труда“, насочен към представителите на бизнеса. Също така организирахме и дискусия на тема „Изкуствен интелект – надеждно използване в полза на личностното развитие и обществото“ с младежи, отново в партньорство с Младежки център Добрич.
- По какви други приоритети работихте през годината?
Дезинформацията и въвеждане на еврото бяха сред приоритетите ни. Проведохме три срещи в с. Царевец, гр. Тервел и гр. Генерал Тошево с граждани на тема „Дезинформацията – как да я разпознаваме“ и „Еврото – предимства, факти, митове“. След като изгледаха видеата и изслушаха презентациите, гражданите изразиха своето мнение, че има нужда от подобни срещи, тъй като на място получават полезна информация за ползите от преминаване към еврото, за това как да се разпознава истинската от фалшивата новина. Научавайки повече за Европа, гражданите могат да вземат по информирани решения при обществени обсъждания. На срещите хората обмениха идеи как да проверяват информацията от различни източници преди да вярват в нея, или да я споделят.
Като съвместна инициатива с Младежки център от 3 месеца е експонирана изложба „Еврото – отговорите, които търсим“ във фоайето на центъра и на открито на площад „Стария орех“. Така посещаващите центъра млади хора и граждани имат възможност да научат за възникването и развитието на еврото, както и за дизайна на двете серии евро банкноти: „Епохи и стилове в Европа“ и „Европа“. Изложбата включва още евро монетите на различните държави и специални възпоменателни монети. На утвърдените от БНБ български евро монети е посветено самостоятелно табло.
С цел популяризиране на стратегическите и годишни приоритети на ЕС, участвахме с информационни щандове по време на местни събития, като изложението в Добрич - „Пчеломания“, в Генерал Тошево - празника на града и фестивала на сърмата и кюфтето, както и в Балчик - международен форум „Българско наследство“, като предоставяхме материали за Еврото, Еврозоната, брошури „ЕС и аз“, „Да опознаем Европа“, „Къде да пътувам в Европа“ и други. Отговаряхме на въпроси, свързани с политиките на Европа и значението им за нашите граждани.
В офиса на центъра сме разположили инфотабла с материали и инфографики. Предоставяхме консултации на различни целеви групи по теми, свързани с европейските политики, правата на гражданите и приоритетите за 2024 г. Консултациите бяха както присъствено в офиса на центъра, така и дистанционно. Изготвихме и популяризирахме 2 електронни информационни бюлетина за повишаване осведомеността по отношение на ефекта от санкциите срещу Руската федерация и оборване на митовете, свързани с тях, както и комуникация относно глобалната роля на ЕС по отношение солидарността с Украйна.
Поддържаме с актуална информация сайта на Европа Директно Добрич: https://europedirectdobrich.eu/, както и фейсбук страницата ни https://www.facebook.com/EuropeDirectDobrich , последвана от 516 души. Месечно изпращаме информационен бюлетин до над 220 фирми, организации, учебни заведения.
- Продължавате ли доброто взаимодействие с местните и регионалните медии за достигане на информацията от ЕДД до повече хора от областта?
Медиите в областта бяха ключов канал за ефективно достигане до широката общественост. В хода на изпълнението на плана за 2024 г. те се утвърдиха като основен партньор за комуникация с целевите аудитории. Регулярно и методично им се предоставяше експертна и достоверна информация, която можеше да бъде използвана за самостоятелни публикации.
Освен традиционните прессъобщения, през 2024 г. беше организирана среща с представители на медиите от региона на тема “Изборите за Европейски парламент”. Бе представена комуникационната кампания под мотото „Използвай гласа си, или друг ще реши вместо теб”, а основната цел бе да се подчертае важността на гласуването и опазването на демокрацията.
С цел достигане на по-широк кръг от гражданите на новините, свързани с Европейските политики и дейностите на ЕДД, имаме трайно изградени медийни партньорства:
- с медийна група „Добруджа“: Ежеседмично радио излъчване в „Радио Добруджа“ под формата на рубрика „Минутки за Европа“;
- с „Про нюз“ – Добруджа: Рубрика „Европа за нас“ в онлайн платформата pronewsdobrich.bg;
- с вестник „Балчишки телеграф“: Периодична рубрика „Фокус Европа“, която акцентира върху Европейските политики и дейности на ЕДД.
Проследяваме и до колко публикациите в местните медии и социалните мрежи, свързани с политиките на ЕС, са основани на факти, дали се предоставя информацията по неутрален, фактологически верен и безпристрастен начин.
- По-рано в разговора споменахте учебните заведения. Какво е взаимодействието на ЕДД с училищата в областта?
През годината проведохме 4 събития „Европа в твоето училище“, като се срещнахме със 108 ученици от СУ “Любен Каравелов“ – Добрич; СУ “Христо Смирненски“ – с. Крушари; Професионална гимназия по аграрно стопанство „Тодор Рачински“ – Генерал Тошево и Частна професионалната гимназия по туризъм и предприемачество „Райко Цончев“, по време на които популяризирахме Erasmus+ , Европейски корпус на солидарност, обучителните платформи School Education Gateway https://www.schooleducationgateway.eu; и https://europa.eu/learning-corner/. Представихме и обсъждахме дезинформацията и въвеждането на еврото, ЕС в нашето ежедневие; излъчихме видео клипове по приоритетите за 2024 г. и раздадохме информационни брошури.
С цел разясняване смисъла и последиците от упражняването правото на глас имахме 2 срещи „Да гласувам „ЗА“ на изборите за Европейски парламент“ с ученици, на които предстоеше за първи път да упражнят правото си на вот, в гр.Шабла и ПГ по туризъм “П.К.Яворов”.Бяха представени накратко институциите на Европейския съюз, какво представлява Европейският парламент, с какви правомощия разполага Европейският парламент, кого избираме на европейските избори и колко често се провеждат те, колко депутати ще бъдат избрани, за какви партии гласуваме на изборите, кой може да гласува, къде и как може да се гласува, защо е важно да се гласува и какво ще се случи след изборите.
- Кои бяха най-важните партньори в работата на ЕДД през годината?
Поддържаме партньорство с Областния информационен център. ЕДД използва своите канали за комуникация на инициативите и новините, получавани от ОИЦ Добрич.
С колегите от мрежата Европа Директно - Североизток два пъти в годината се проведоха присъствени работни срещи “Share and be aware” за обмен на информация и за координиране на съвместната работа с другите мрежи в североизточен регион.
Чрез мрежата на Търговските палати осъществяваме сътрудничество с бизнеса, а на сайта на Европа Директно Добрич популяризираме други мрежи на ЕС като
- Национална агенция ERASMUS + http://hrdc.bg/ ;
- SOLVIT https://ec.europa.eu/solvit/index_bg.htm - Решения на проблеми с правата на граждани на ЕС;
- Eurodesk https://eurodesk.eu/ - младежка информационна мрежа;
- EURES https://ec.europa.eu/eures/public/bg/ - мрежа за сътрудничество на службите по заетостта;
- Europass https://europa.eu/europass/bg - инструмент за управление на обучение и кариера в ЕС.
Целта на тези центрове е да укрепят важната връзка между институциите на ЕС и гражданите, независимо къде живеят те.
Дейността ни е насочена към повишаване на информираността на гражданите от област Добрич относно стратегически цели на ЕС, за конкретни политики и сфери на въздействие, за да могат жителите на област Добрич да правят информиран избор за бъдещето на ЕС и да участват пълноценно в процесите в ЕС.
- Каква е равносметката на ЕДД за 2024 година? Какво успяхте да направите?
През настоящата година реализирахме значителен обем от инициативи, насочени към повишаване на информираността на гражданите относно Европейския съюз, неговите политики и възможности.
Във връзка с Европейски избори и гражданска ангажираност организирахме срещи с граждани в Тервел и Шабла в сътрудничество с мрежата „Изграждаме Европа с представители на местното самоуправление“ (BELC) от област Добрич. Събитията се проведоха под надслов „Избори за Европейски парламент - Гласът на гражданите за определяне на общото бъдеще в ЕС“.
Проведохме и срещи с ученици от Шабла и Добрич, на които предстоеше да гласуват за първи път, като целта бе да им разясним смисъла и последиците от упражняване на правото на глас.
Подготвихме и излъчихме радиопредаване в радио „Добруджа“ с участието на членове на BELC, медии и обществени личности по повод 9-и май – Деня на Европа и европейските избори.
В партньорство с Младежки център Добрич проведохме куиз „Какво знаем за Европа“, който включваше въпроси за функционирането на ЕС и възможностите за младежко участие в европейски политики.
Работихме и по един от приоритетите на Европейския съюз - Зелената сделка и справедлив преход и Механизъм за възстановяване и устойчивост. По време на Добричкия панаир организирахме дискусия на тема „Развитието на селското стопанство, съобразено с опазването на природната среда“ с участието на експерти, учени от Добруджански земеделски институт – Генерал Тошево и представители на бизнеса.
Заедно с кмета на Добрич Йордан Йорданов, член на мрежата „Изграждаме Европа с представители на местното самоуправление“, в сътрудничество с Младежки център Добрич, по повод Деня на Земята - 22 април, засадихме с доброволци 17 дръвчета. Броят не е избран случайно, тъй като България е член на ЕС от 17 години.
2024 година бе Европейска година на уменията. В партньорство с Младежки център Добрич и съдействието на Регионална занаятчийска камара Добрич, проведохме с ученици работилница за дърворезба под надслов „Традиции и съвремие“ за популяризиране на традиционните занаяти като форма за културно наследство и развитие на туризма.
- Изкуственият интелект навлиза все повече във всички сфери от живота ни. Попадна ли той сред темите и приоритетите в дейността на ЕДД?
Разбира се. В съответствие с цифровата трансформация и навлизането на изкуствения интелект и въздействието им върху пазара на труда и конкурентоспособността, проведохме уебинар „Ролята на изкуствения интелект за повишаване конкурентоспособността на фирмите и справяне с предизвикателствата на пазара на труда“, насочен към представителите на бизнеса. Също така организирахме и дискусия на тема „Изкуствен интелект – надеждно използване в полза на личностното развитие и обществото“ с младежи, отново в партньорство с Младежки център Добрич.
- По какви други приоритети работихте през годината?
Дезинформацията и въвеждане на еврото бяха сред приоритетите ни. Проведохме три срещи в с. Царевец, гр. Тервел и гр. Генерал Тошево с граждани на тема „Дезинформацията – как да я разпознаваме“ и „Еврото – предимства, факти, митове“. След като изгледаха видеата и изслушаха презентациите, гражданите изразиха своето мнение, че има нужда от подобни срещи, тъй като на място получават полезна информация за ползите от преминаване към еврото, за това как да се разпознава истинската от фалшивата новина. Научавайки повече за Европа, гражданите могат да вземат по информирани решения при обществени обсъждания. На срещите хората обмениха идеи как да проверяват информацията от различни източници преди да вярват в нея, или да я споделят.
Като съвместна инициатива с Младежки център от 3 месеца е експонирана изложба „Еврото – отговорите, които търсим“ във фоайето на центъра и на открито на площад „Стария орех“. Така посещаващите центъра млади хора и граждани имат възможност да научат за възникването и развитието на еврото, както и за дизайна на двете серии евро банкноти: „Епохи и стилове в Европа“ и „Европа“. Изложбата включва още евро монетите на различните държави и специални възпоменателни монети. На утвърдените от БНБ български евро монети е посветено самостоятелно табло.
С цел популяризиране на стратегическите и годишни приоритети на ЕС, участвахме с информационни щандове по време на местни събития, като изложението в Добрич - „Пчеломания“, в Генерал Тошево - празника на града и фестивала на сърмата и кюфтето, както и в Балчик - международен форум „Българско наследство“, като предоставяхме материали за Еврото, Еврозоната, брошури „ЕС и аз“, „Да опознаем Европа“, „Къде да пътувам в Европа“ и други. Отговаряхме на въпроси, свързани с политиките на Европа и значението им за нашите граждани.
В офиса на центъра сме разположили инфотабла с материали и инфографики. Предоставяхме консултации на различни целеви групи по теми, свързани с европейските политики, правата на гражданите и приоритетите за 2024 г. Консултациите бяха както присъствено в офиса на центъра, така и дистанционно. Изготвихме и популяризирахме 2 електронни информационни бюлетина за повишаване осведомеността по отношение на ефекта от санкциите срещу Руската федерация и оборване на митовете, свързани с тях, както и комуникация относно глобалната роля на ЕС по отношение солидарността с Украйна.
Поддържаме с актуална информация сайта на Европа Директно Добрич: https://europedirectdobrich.eu/, както и фейсбук страницата ни https://www.facebook.com/EuropeDirectDobrich , последвана от 516 души. Месечно изпращаме информационен бюлетин до над 220 фирми, организации, учебни заведения.
- Продължавате ли доброто взаимодействие с местните и регионалните медии за достигане на информацията от ЕДД до повече хора от областта?
Медиите в областта бяха ключов канал за ефективно достигане до широката общественост. В хода на изпълнението на плана за 2024 г. те се утвърдиха като основен партньор за комуникация с целевите аудитории. Регулярно и методично им се предоставяше експертна и достоверна информация, която можеше да бъде използвана за самостоятелни публикации.
Освен традиционните прессъобщения, през 2024 г. беше организирана среща с представители на медиите от региона на тема “Изборите за Европейски парламент”. Бе представена комуникационната кампания под мотото „Използвай гласа си, или друг ще реши вместо теб”, а основната цел бе да се подчертае важността на гласуването и опазването на демокрацията.
С цел достигане на по-широк кръг от гражданите на новините, свързани с Европейските политики и дейностите на ЕДД, имаме трайно изградени медийни партньорства:
- с медийна група „Добруджа“: Ежеседмично радио излъчване в „Радио Добруджа“ под формата на рубрика „Минутки за Европа“;
- с „Про нюз“ – Добруджа: Рубрика „Европа за нас“ в онлайн платформата pronewsdobrich.bg;
- с вестник „Балчишки телеграф“: Периодична рубрика „Фокус Европа“, която акцентира върху Европейските политики и дейности на ЕДД.
Проследяваме и до колко публикациите в местните медии и социалните мрежи, свързани с политиките на ЕС, са основани на факти, дали се предоставя информацията по неутрален, фактологически верен и безпристрастен начин.
- По-рано в разговора споменахте учебните заведения. Какво е взаимодействието на ЕДД с училищата в областта?
През годината проведохме 4 събития „Европа в твоето училище“, като се срещнахме със 108 ученици от СУ “Любен Каравелов“ – Добрич; СУ “Христо Смирненски“ – с. Крушари; Професионална гимназия по аграрно стопанство „Тодор Рачински“ – Генерал Тошево и Частна професионалната гимназия по туризъм и предприемачество „Райко Цончев“, по време на които популяризирахме Erasmus+ , Европейски корпус на солидарност, обучителните платформи School Education Gateway https://www.schooleducationgateway.eu; и https://europa.eu/learning-corner/. Представихме и обсъждахме дезинформацията и въвеждането на еврото, ЕС в нашето ежедневие; излъчихме видео клипове по приоритетите за 2024 г. и раздадохме информационни брошури.
С цел разясняване смисъла и последиците от упражняването правото на глас имахме 2 срещи „Да гласувам „ЗА“ на изборите за Европейски парламент“ с ученици, на които предстоеше за първи път да упражнят правото си на вот, в гр.Шабла и ПГ по туризъм “П.К.Яворов”.Бяха представени накратко институциите на Европейския съюз, какво представлява Европейският парламент, с какви правомощия разполага Европейският парламент, кого избираме на европейските избори и колко често се провеждат те, колко депутати ще бъдат избрани, за какви партии гласуваме на изборите, кой може да гласува, къде и как може да се гласува, защо е важно да се гласува и какво ще се случи след изборите.
- Кои бяха най-важните партньори в работата на ЕДД през годината?
Поддържаме партньорство с Областния информационен център. ЕДД използва своите канали за комуникация на инициативите и новините, получавани от ОИЦ Добрич.
С колегите от мрежата Европа Директно - Североизток два пъти в годината се проведоха присъствени работни срещи “Share and be aware” за обмен на информация и за координиране на съвместната работа с другите мрежи в североизточен регион.
Чрез мрежата на Търговските палати осъществяваме сътрудничество с бизнеса, а на сайта на Европа Директно Добрич популяризираме други мрежи на ЕС като
- Национална агенция ERASMUS + http://hrdc.bg/ ;
- SOLVIT https://ec.europa.eu/solvit/index_bg.htm - Решения на проблеми с правата на граждани на ЕС;
- Eurodesk https://eurodesk.eu/ - младежка информационна мрежа;
- EURES https://ec.europa.eu/eures/public/bg/ - мрежа за сътрудничество на службите по заетостта;
- Europass https://europa.eu/europass/bg - инструмент за управление на обучение и кариера в ЕС.