Първата ядрена централа на Турция, за която има договор с руската "Росатом", едва ли ще заработи преди 2022 г., макар че проектът предвижда първият от четирите реактора да бъде въведен в експлоатация до 2019 г.
Това съобщи "Ройтерс", цитирайки източници от турските енергийни среди. Причините за забавянето на централата на средиземноморския бряг с проектни разходи от 20 млрд. долара са издаването на регулаторните разрешителни и финансовите проблеми на Русия, допълва агенцията.
През 2013 г. Анкара сключи договор с "Росатом" за четири 1200-мегаватови реактора в залива на южния град Аккую.
Страната внася почти цялата енергия, която потребява, което не само ѝ струва по около 50 млрд. долара годишно, но и се предвижда нуждите ѝ да растат най-бързо в Европа. Затова властите искат след десет години поне 5% от тока да идва от ядрени мощности и да се намали зависимостта от газа, внасян от Русия.
"Това е ключов проект за Турция и графикът трябва да се ускори", казва министърът на енергетиката Танер Йълмаз.
Но високопоставен служител в енергийните среди в Турция казва, че още не е започнало строителството и едва ли първата АЕЦ ще заработи преди 2022 г. "Първият реактор ще бъде включен поне 7 години след първата копка, така че срокът 2019-2020 г. е невъзможен за реализиране."
Част от забавянето дойде по линия на оценката за въздействие върху околната среда. Тя се провежда по-внимателно след земетресението с цунами, разрушило през 2011 г. японската централа край Фукушима.
Източник:Dnevnik.bg