Начало >Добруджа >Общество

Учен от БАН: Българската историческа наука претърпява ренесанс (ВИДЕО)

07.07.2023 г. 12:55:57 ч.
/
Учен от БАН: Българската историческа наука претърпява ренесанс (ВИДЕО)

В Добрич се провежда  научна конференция на тема „Регионалните изследвания – извори, методи, перспективи”, която се организира в рамките на проект „Повишаване на капацитета на музейните специалисти в РИМ-Силистра и РИМ-Добрич, чрез развитието на изследователска мрежа за регионални изследвания“, финансиран от Национален фонд „Култура”.
Участие във форума вземат музейни специалисти от Добрич, Силистра, Русе, Трявна, Омуртаг, учени от България и Балканите, сред които и доц. д-р Андреас Либератос от Университета „Пантеон” в Атина и проф. д-р Айше Каяпънар от Университета по национална защита в Анкара. 
 Конференцията  беше  открита от зам.-кмета д-р Емилия Баева. За нашия град е изключителна чест да бъде домакин на тази авторитетна конференция. За миналото на регионите има много неизследвани теми и тук е значенето на регионалните конференции, върху които е поставен фокусът на съвместния проект, реализиран от РИМ-Добрич и РИМ-Силистра, каза  тя в обръщението си към участниците и гостите на научното събитие. Присъствието на толкова авторитетни учени е гаранция, че дискусиите ще бъдат на базата на един правдив и безпристрастен анализ на процесите и събитията в нашите земи, които са поставили безспорен отпечатък и върху  нашето съвремие, изрази убеденост д-р Емилия Баева.
Един от лекторите в научния форум е доц. д-р Симеон Симеонов от Института за балканистика с Център по тракология към БАН.
Подобни конференции  имат двузначна роля.  От една страна те помагат на научната общност да се запознае с най-новите открития в света на науката, а от друга, дават възможност на обществото да се запознае с това какво е тя и как се прави наука, каза той за медийна група „Добруджа”. В момента българската историческа наука претърпява ренесанс, категоричен е историкът. Темата на неговия доклад е „Консулството като интеграционен фактор. Сравнителен и преплетен анализ на добруджанските консулства в късния XIX век.”
В него той обръща внимание на Добруджа, като важен регион от 19 век, в който се извършва усилена интеграция на консулски служби от Русия, Франция, Англия и други страни. Добруджа е един от много важните региони в българските земи по време на късната османска империя и в ранните години след освобождението, който играе голяма роля в икономическото развитие на Европа, коментира доц. д-р Симеон Симеонов.  
Научната конференция се провежда в Дом-паметник „Йордан Йовков” в Добрич, в рамките на две сесии – днес и утре.
 
Репортаж на Даниела Русева и Преслав Димитров
 
 

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Международният фолклорен фестивал "Фолклор без граници“ предстои в Добрич
Международният фолклорен фестивал "Фолклор без граници“ предстои в Добрич
Времето на 19 юли
Времето на 19 юли
Константина Петрова: Българското Черноморие не е мръсно, а нарочено  и то по чужда поръчка
Константина Петрова: Българското Черноморие не е мръсно, а нарочено и то по чужда поръчка
 Протест срещу „избирателното правосъдие“ще има и в Добрич
Протест срещу „избирателното правосъдие“ще има и в Добрич



Яндекс.Метрика