Започването на учебните часове в 10 ч. сутринта, ще бъде от огромна полза за учениците, казват британски учени в свое изследване по проблема, цитирано от Би Би Си.
Учените заявяват, че обществото обръща твърде малко внимание на биологичния часовник на децата, а конкретно юношите имат по-забавен биологичен ритъм. Те посочват, че ставането рано за училище може да доведе до редовно недоспиване, а то от своя страна да се отрази негативно върху способностите за запаметяване и върху здравето.
"Повечето хора се будят с часовници, защото за тях не е естествено да стават по това време и да отиват на работа. Така че имаме едно лишено от сън общество. Просто хората в тази възрастова група – 14-24 години, страдат повече от останалите", казва д-р Пол Кели, ръководител на екип учени от Охсфорд, които работят по проекта "Teensleep".
Според учените, децата трябва да започват часовете си в училище в 10 ч. сутрин, а студентите да ходят на лекции в 11ч, за да отговаря програмата им на реалните им биологични нужди.
"Няма негативни резултати от преместването на учебния ден по-късно, нито позитивни от преместването му по-рано", мотивира се д-р Кели.
Предстои учените да проверят твърденията си и на практика. Проектът "Teensleep" ще бъде реализиран през учебната 2016/2017 г. и в него ще се включат 100 британски училища. Учениците в тях ще бъдат разделени на групи, които ще започват училище в различно от стандартното време и ще получават образование, свързано със съня (например, да не лягат късно вечер, заспивайки пред екрана на телевизора или компютъра).
Дали тезата за по-късното ставане за училище ще бъде потвърдена или отхвърлена ще се разбере през 2018 г., когато ще бъдат оповестени резултатите.
Снимка:www.dnevnik.bg
Източник:Dnevnik.bg