VIP клиенти на КТБ горят

25.10.2014 г. 08:20:00 ч.
/ ИА Добруджа
VIP клиенти на КТБ горят
Ако банката бъде обявена във фалит, ще изплащат до 196 000 лева само по стандартни влогове.
VIP клиенти на КТБ ще изгорят с депозитите си. Става въпрос за влогове, сключени при специални условия и особено високи лихви. Дори и да са под гарантираните 196 хил. лева, държавата няма да ги изплати, ако са сключени при преференциални условия. Това е записано в Закона за гарантиране на влоговете и служителите винаги предупреждават клиентите за този казус, пише в. "Стандарт".
Много хора обаче се лакомят за по-високи лихви, които често са с до 50% по-големи от стандартните доходи по депозитите. Говори се, че в поставената под особен надзор КТБ лихвите по влоговете са стигали и до 8-9 на сто, а е имало и много специални клиенти, които са получавали и до 12% оскъпяване, при средни лихви за останалите банки от 3-4%. Най-често специалните условия са предлагани на VIP-ове, които оставят на депозит особено големи суми за много дълъг период от време. Има и случаи, в които за дълго време в банката се замразяват и не толкова големи суми, например 100 хил. лв., предназначени за образованието на внуците, когато пораснат. Депозитът се учредява примерно за 10 години, а лихвата скача до 15-10%, вместо стандартните за банката 7 на сто. 
Хора на особено важни позиции, както и политици, също са получавали тлъсти лихви за вложенията си в КТБ. Ако се стигне до обявяването на КТБ във фалит, след което Фондът за гарантиране на влоговете започне да изплаща депозитите до 100 000 евро, специалните клиенти ще останат на сухо. Поради тази причина има вероятност сумата от 3,7 млрд. лв., на колкото се изчисляват защитените от закона депозити, да намалее значително, тъй като КТБ се афишираше като банката на елита. В публикуваните отчети на квесторите също не е уточнено каква е сумата на стандартните депозити, които са защитени. 
Законът постановява няколко случая, при които централната банка може за отнеме лиценза на банка и да отправи искане към съда за започване на процедура по несъстоятелност. Някои от тези условия и в момента са налице в случая КТБ, като например невъзможността на банката да се разплаща. До 30 октомври е срокът, в който квесторите трябва да запишат резултатите от одита в отчетите за КТБ. БНБ има пет дни за размисъл и сметки, след което трябва да се произнесе дали ще отнеме лиценза на банката. Когато съдът каже своята последна дума, в срок от една седмица трябва да започне изплащането на гарантираните депозити в размер до 196 хил. лв. 
Преди това БНБ трябва да определи една или повече банки, които ще извършват разплащанията. Те получават средствата от сметките на Фонда за гарантиране на влоговете, както и данни от квесторите за размера на сумите и лицата, на които те ще се изплащат. Депозитът не трябва да надхвърля сумата от 196 000 лева, като в нея се включват и всички натрупани до момента лихви. В сметката влиза сумата от лихвите, получени по договор с КТБ, преди да бъде поставена под специален надзор. Те са доста по-големи от стандартните доходи от другите банки, както вече стана ясно. Добавят се и доходите от намаляването им след това по нареждане на БНБ до средните за банковата ни система.


Коментирайте
Подобни новини
Главчев иска решение по казуса с парите на щангистите
Главчев иска решение по казуса с парите на щангистите
Симеон Дянков: Поне с две години се отдалечаваме от Еврозоната
Симеон Дянков: Поне с две години се отдалечаваме от Еврозоната
Продължава визитата на президента Радев в Югоизточна Азия
Продължава визитата на президента Радев в Югоизточна Азия
Почти всички зеленчуци поскъпват на борсите у нас
Почти всички зеленчуци поскъпват на борсите у нас



Яндекс.Метрика