Западните компании се отдръпват от Китай

03.08.2015 г. 17:32:21 ч.
/
Западните компании се отдръпват от Китай
Неустойчивостта на китайската икономика принуждава множество западни компании да се отдръпнат от пазарите на азиатската държава. Това ще доведе до намаляване на инвестициите и продуктите, както и увеличаване на риска за китайската икономика, съобщава Reuters. 
Двойните темпове на растеж през първото десетилетие на новия век подмами редица западни фирми да инвестират сериозно в Китай. В последните години растежът на китайската икономика сериозно се сви, което накара много от инвеститорите от Европа и САЩ да се притесняват относно дяловете на компаниите си в азиатската държава. Скорошни проучвания относно пазарите на страната зачеркват възможността Китай да се върне към предишната си икономическа слава през следващите няколко години.
„Имахме прекрасни години в Китай и разбира се растяхме с двойни темпове, но в последно време нещата се забавиха. В момента, в Китай отчитаме сериозен спад в продажбите“, заяви Франс ван Хоутен, изпълнителният директор на холандската компания Philips, в разговор с анализатори. „Като продължаваме напред, трябва много да сме по-скромни в очакванията си относно растежа в китайските ни дялове, трябва да бъдем реалисти“, добави Ван Хоутен. Много други западни компании пък са твърдо решение частично или изцяло да спрат инвестициите си към най-населената държава на света. Френският производител на млечни продукти Danone е съобщил на инвеститорите, че ще се откаже от бизнеса си в азиатската страна. General Motors, един от най-големите производители на части за автобомили, пък драстично ще намали инвестициите си в Китай. И все пак, дори да преориентират амбициите си в Поднебесната империя, редица компании хвърлят по едно око за евентуални изгодни сделки с по-малки местни фирми. Китайското правителство обаче подкрепя местните производители със субсидии или с евтини кредити, които предотвратяват продаването им на безценица. Междувременно, активността в китайския промишлен сектор се забави до двегодишен минимум през юли, показват публикуваните в понеделник (3 август) окончателни данни. PMI индексът, изготвян от китайската изследователска къща Caixin, която наскоро смени HSBC като доставчик на данни за местния пазар за Markit Economics, се е понижил до 47,8 пункта през юли спрямо 49,4 пункта през юни.

Припомняме ви, че в началото на юли 2015 г. Китайската фондова борса бе разтърсена от сериозен срив, когато основните й индекси достигнаха рекордно ниски стойности. В началото на миналата седмица пък фондовата борса в Шанхай се срина до осем годишното си дъно.
Снимка:econ.bg
Източник:ИА ДОБРУДЖА

Коментирайте
Подобни новини
Тръмп питал Зеленски защо Украйна не е ударила Москва
Тръмп питал Зеленски защо Украйна не е ударила Москва
Зеленски назначи Юлия Свириденко за следващ премиер на Украйна
Зеленски назначи Юлия Свириденко за следващ премиер на Украйна
ЕС обмисля ответни мерки срещу митата на Тръмп
ЕС обмисля ответни мерки срещу митата на Тръмп
Доха не носи мир: Преговорите за Газа в застой
Доха не носи мир: Преговорите за Газа в застой



Яндекс.Метрика