11 текста, които обясняват проблема с главния прокурор

05.01.2025 г. 10:42:04 ч.
/
11 текста, които обясняват проблема с главния прокурор

На дневен ред във Висшия съдебен съвет е изборът на главен прокурор, като единствен кандидат е и.д. главен прокурор Борислав Сарафов. Залогът е огромен - защото става дума за огромна власт, контролирана политически. Според анализатори въпросът с избора на ръководител на държавното обвинение ще е решаващ и за съставянето на редовно правителство.
Защо е толкова важен изборът на главния прокурор, какво може да е безграничното му влияние, за ролята на зависимостите и интересите - "Дневник" припомня 10 текста, които изясняват проблема.
1. Версията за мрежа в прокуратурата за крадене на бизнеси се потвърди
Антикорупционният фонд (АКФ) обобщи скандалните разкрития, които направи с разследването си за аферата, станала известна като "Осемте джуджета". То описва бандитска мрежа по високите етажи на прокуратурата, действаща безнаказано и до днес.
"Заключението ни след "Осемте джуджета" беше, че по-притеснителни за състоянието на правовата държава в България от представените по казуса обстоятелства са само реакциите (или по-точно липсата на каквато и да е адекватна реакция) на компетентните държавни органи достатъчно време след публикуването на материалите", пишат от АКФ.
2. И седнали на една маса в "Осемте джуджета"
На 28 май 2023 г. до медии анонимно бяха изпратени снимки, на които се виждат седнали на една маса или сърдечно здрависващи се тогавашният заместник-главният прокурор и директор на Националната следствена служба Борислав Сарафов и бившият началник на Столичното следствие Петьо Петров, както и други действащи прокурори.
Сарафов потвърди автентичността на кадрите, но се оправда, че бил фотографиран при инцидентно посещение на "Осемте джуджета", където го поканил главният прокурор Иван Гешев, без самият той да се появи. Сарафов датира срещата от преди около три години и заяви, че всъщност Гешев редовно ходел в ресторанта. Кои прокурори и следователи са се срещали на масата на Еврото, според разказите на очевидци?
3. Семейството на Еврото - свидетелските показания
"Дневник" обобщава свидетелствата на хора, сблъскали се с паралелната съдебна власт, през годините. За двата кръга вече се натрупаха множество улики, че работят с висши магистрати и върху тях е опънат и политически чадър. Част от публичните разкрития идват от хора, свързани официално или свързвани през дела и действия с Еврото и Нотариуса.
Инспекторатът на Висшия съдебен съвет образува проверка по този текст на "Дневник". Досега не е известен резултатът.
4. Имотни измами, заплахи, изнудване на магистрати: какво са знаели разследващите за Нотариуса през 2022 г.
Имената на няколко магистрати, полицаи и адвокати, свързани с дейността на застреляния през януари 2023г. Мартин Божанов-Нотариуса, са били установени още през 2022 г. от Главната дирекция "Борба с организираната престъпност"(ГДБОП), и подадени към Софийската градска прокуратура. Предоставена е детайлна справка за събраните данни по време на проверката, които са послужили за образуване на разследване от СГП. След това то е поставено "на трупчета".
5. Прокурор Зартова: В "семейството" на Петьо Еврото има вход, но няма изход
Административни ръководители в прокуратурата са държани в зависимост от кръга "Осемте джуджета". Те получават огромни суми всеки месец и срещу тях правят "услуги" на кръга, като решават преписки в негов интерес и оказват натиск на нисшестоящи прокурори. Това "семейство" е широко известно в съдебната власт, тази престъпна мрежа действа и в момента. А след като районен прокурор образувал дело срещу бившия началник на столичното следствие Петьо Петров - Еврото, който се явява като патрон на тази "фамилия", и излезли "данни за престъпления на магистрати и евентуално извършено престъпление от страна на главния прокурор", започнала разправа с прокурори.
Тези разкрития направи прокурор Невена Зартова. Последствия няма.
6. Странният случай на преписката на Софийската градска прокуратура по "Осемте джуджета"
Антикорупционният фонд представи хронология как прокуратурата (без)действа по казуса "Осемте джуджета". Няма данни да е водено наказателно производство, което да се е занимавало с всички аспекти на казуса и да е изследвало оперирането на криминална мрежа за паралелно правосъдие.

7. Кой държи чадъра над Нотариуса и Еврото
"Градската прокуратура единствена посмя да го разследва"- това признание на градския прокурор на София Илияна Кирилова по отношение на убития Мартин Божанов - Нотариуса е знаково за зависимостите в прокуратурата. От признанията на прокурори, които бяха изслушвани в парламента и Висшия съдебен съвет, се разбра още, че: делата срещу Божанов за имотни измами през годините са "мачкани", прокуратурата е наясно с натиска, който Нотариуса оказва на съдии, в частния му клуб "SS" са ходили висши прокурори и полицаи, разполагал е с група, която фабрикува компромати срещу магистрати, уговаряни са решения по дела и е кадрувано.
8. Съдия Цариградска: Престъпна мрежа заплашва съдии, а прокуратурата не прави нищо
Прокуратурата раздробява разследването срещу престъпната група, осветена публично след убийството на Мартин Божанов-Нотариуса. Разследването на заплахите от него и негови близки към съдия Владислава Цариградска и съдията от Софийския апелативен съд Цвятко Лазаров е прехвърлено по неясни причини в РПУ-то в Троян. Не се разследва дали зад заплахите на т. нар. Червен пират не стои сериозно структурирана и организирана престъпна мрежа и се отказва да бъдат положени процесуални усилия. Тези разкрития на съдия Цариградска не доведоха до разследване.
9. Осем куршума за един прокурор: защо говорим за делото "Колеви срещу България" и днес
Констатациите на Европейския съд за правата на човека в Страсбург по делото "Колеви срещу България" са стряскащи и потвърждават дългогодишен проблем - невъзможността да се проведе ефективно разследване срещу главния прокурор, ако има съмнения, че той е извършил престъпление. Макар че делото е заведено по времето на главния прокурор Никола Филчев (1999 - 2006 г.), до днес твърде малко неща са променени в законодателството. И макар с голямо забавяне през 2023 г. България най-накрая да прие механизъм за разследване срещу главния прокурор - оказва се, че той не е работещ.
10. Проваленият механизъм: Главният прокурор контролира прокурора, който го разследва
Механизмът за разследване на главни прокурор нито е ефективен, нито е независим, коментира адвокат Адела Качаунова, съпредседател на Българския хелзинкски комитет. Не можем да очакваме независимост, когато обектът на разследване определя къде ще се помещава разследващият го, с колко пари ще разполага, с какви данни ще борави, кои конкретни лица ще го подпомагат и, в крайна сметка, дава достъп и може да контролира служебната му комуникация. Механизмът за разследване на главния прокурор в този му вид не е способен да осигури дори привидност на независимост.
11. Прокурори пишат статии за жълти издания, или как работи машината за компромати
Сайтове и печатни издания се използват като "бухалки" срещу неудобни, срещу критици, срещу отказващи да се подадат на натиск за извършване на определени услуги или за предаване на (части от) бизнес, срещу когото има нужда и дори и срещу такива, които просто "ръководството не харесва". Висши прокурори и служители от пресслужбата на главния прокурор също са били част от добре смазана машина за компромати. Потвърждение, че прокурори изпращат флашки с готови материали за публикуване, дойде от Борислав Сарафов. Към днешна дата не е известно нито един служител от пресофиса да е сменен.
Източник:Dnevnik.bg

Коментирайте
Подобни новини
Продължава разчистването на 3-метровите преспи на Троянския проход
Продължава разчистването на 3-метровите преспи на Троянския проход
Радев за връчването на първия мандат: Ще дам на преговарящите още малко време
Радев за връчването на първия мандат: Ще дам на преговарящите още малко време
Преминаването през границите с Румъния и Гърция е безпрепятствено
Преминаването през границите с Румъния и Гърция е безпрепятствено
Медът задължително с етикет дали е български или китайски
Медът задължително с етикет дали е български или китайски



Яндекс.Метрика