Начало >Добруджа >Общество

Доброволци се включват в дигитализацията на документи в библиотеката

22.10.2013 г. 11:53:00 ч.
/ ИА Добруджа
Доброволци се включват в дигитализацията на документи в библиотеката
Продължават дейностите по Проект „Създаване на дигитално съдържание с цел опазване на книжовното културно наследство на Добруджа и осигуряване на неограничен достъп до знание и култура", който Регионална библиотека „Дора Габе" осъществява по Програма „Глоб@лни библиотеки – България", съобщават от библиотеката. В продължение на четири месеца библиотеката работи усилено по дигитализацията на краеведски документи, съхранявани в сектор Краезнание – ценни книги, диапозитиви, грамофонни плочи. Като част от планираните задачи по проекта е участието на доброволци от различни целеви групи, най-вече учащи. Партньор на библиотеката в този проект е Отдел "Образование и култура", Дирекция „Хуманитарни дейности" - Община град Добрич, който сътрудничи и партнира на Регионална библиотека „Дора Габе" в осъществяване на дейностите в подкрепа на формалното и неформално образование и ученето през целия живот.
На 21 октомври 2013 г., ученици от девети клас на Финансово-стопанска гимназия „Васил Левски", с преподавател Светлана Върбанова, се включиха като доброволци в различните дейности по дигитализацията на определените по проекта библиотечни документи. Доброволците усвоиха трите технологии за дигитализиране на книги, грамофонни плочи и диапозитиви. В доброволческата дейност се включиха студенти и активни пенсионери, бивши колеги от библиотеката. По настоящия проект библиотеката е провела работни срещи с представители от регионалните библиотеки в Шумен и Търговище за обмяна на добри библиотечни практики, свързани с опазване на фондовете на библиотеките.
Дългосрочната стратегия на библиотеката за опазване и съхраняване на книжовното богатство на град Добрич и Добруджа, изисква активност в процесите на дигитализация. С помощта на информационните и комуникационни технологии библиотеката работи за изграждане на общество на знанието и активно съдейства за учене през целия живот, за предлагане на иновативни по отношение на местната общност е-услуги - търсенето на информация да бъде по-бързо, ефективно, многоаспектно, да се осигури достъп до библиотечни документи, недостъпни поради остарели технологии за ползване /остарели грамофони/, четящи устройства /диапроектори/, да спестява време и съдейства за подобряване начина на живот на гражданите и не на последно място краеведската дейност да запази своето предназначение като уникален информационен ресурс, а сектор Краезнание като културно-образователен център за Добрич и областта.
.


Коментирайте
Подобни новини
Въведени промени в разписанието на някои влаковете от 1 октомври
Въведени промени в разписанието на някои влаковете от 1 октомври
В неделя започва захлаждане
В неделя започва захлаждане
Пъстрота, традиции, настроение и бъдеще предлага първото издание на фестивал (СНИМКИ и ВИДЕО)
Пъстрота, традиции, настроение и бъдеще предлага първото издание на фестивал (СНИМКИ и ВИДЕО)
КК „Самурай“ домакин на държавно първенство днес и утре
КК „Самурай“ домакин на държавно първенство днес и утре



Яндекс.Метрика