Иван Калинков: Човешкото невежество причини водното бедствие в града

02.07.2014 г. 09:28:00 ч.
/ ИА Добруджа
 Иван Калинков: Човешкото невежество причини водното бедствие в града
Щети за милиони и десетки наши съграждани без работа. Такава е първоначалната равносметка на последствията от наводнението в индустриалната зона на Добрич. Оценката направи управителя на най-пострадалото предприятие – „Бряст" Иван Калинков.
Г-н Калинков, в каква икономическа ситуация ви завари бедствието?
Когато поех управлението на „Бряст" преди две години, предприятието имаше задължения от около половин милион лева, лошо стопанисване, лош сграден фонд, а освен това и икономическата криза бе оказала своето влияние.
Въпреки това, предприятието оцеля. И не само, че оцеля – то се оптимизира и стабилизира финансово през 2013 година и завърши на печалба.
В такава ситуация, в която целият мениджърски екип и работниците виждат, че предприятието тръгва смело напред, предстоеше само едно – да започнем един добър растеж. Сключихме редица договори за износ. Имахме ясна програма за 2014 година, почти беше ясна и програмата за следващата година. Всичко това дава възможност предприятието да има целогодишна регулярна работа.
Това, което ни сполетя е катастрофа, защото „Бряст" има 40-годишна история. Едва ли през тези 40 години не е валял такъв дъжд или не са се топили снегове. Имало го е, но сега човекът не се е намесил по най-добрия начин. Някога природата си е направила своя път, където водата да се изтича и пак да позалива, но всичко да е в рамките на нормалното. А не, както сега, да се образува огромна вълна от почти два метра.
При това сутринта, когато дъждът вече бе спрял, а водата беше на ниво 1.20 – 1.30 метра, след което се събра и достигна ниво от над 1.85 вътре в самите помещения – това е престъпление. Водата не можеше да се оттегли почти три дни.
Щетите са за милиони. Един Господ знае дали ще можем да възстановим машините, тъй като компютрите и електрониката им са точно в долната част. Това, което се случи – просто уби предприятието.
Каква е Вашата прогноза за близкото бъдеще на „Бряст"?
Ако застрахователите не удовлетворят необходимостта ни от възстановяване поне на основните машини и сградите, напоени с тиня, неприятен мирис и микроби, не се наемам да кажа каква ще бъде съдбата на предприятието. Производството спира минимум за два месеца.
Кое доведе градът ни до тази кризисна ситуация?
Човешкото невежество. Неправилно изразходване на средства, липса на точно поставена задача и контрол за състоянието на цялото дере. Никакви превантивни мерки не са взети.
Парадоксално е, че и в момента продължават да спорят кой е виновен. Виновен е човекът. Също и липсата на обединени усилия на две общини – град Добрич и Добричка. Кметството е власт и както може да определя какви ще бъдат данъците и таксите, така може и да налага санкции. А глобите в случая трябва да са жестоки.
Състоянието на дерето и отводнителната система на града трябва да се проверява и докладва всеки месец. В такъв случай никога нямаше да се получи тази вълна.
Ами, ако се беше случило през деня, в работно време? Пазачът ни го извадиха с лодка. Дворът е на площ от 40 декара, а другият край е на 350 метра. Питам, ако се беше случило през деня – нямаше да говорим само за една жертва в Добрич.
Какви са щетите, нанесени по материалната база на предприятието?
В момента е трагедия. Колите останаха под вода – камион, микробус, мотокарът е засегнат, няма с какво да изнасяме пострадалите продукция и машини.
Колко общо са пострадалите фирми в района?
В тези 40 декара, където е „Бряст", има една обувна фирма, подизпълнител към „Рива шуус", в нея работят около 30 души. Има и още няколко малки фирми за услуги.
Много засегната е една от големите фирми – „Рива шуус", която осигурява много работни места, но и дава работа на други по-малки фирми. Ние също даваме работа на много фирми – от едни купуваме дървесина, от други – бои и лакове, от трети – обков. Така че пряко може да са засегнати да кажем 100 човека, но косвено са два-три пъти повече.
Колко души работят в този район, който беше най-засегнат от наводнението?
Не по-малко от 1000 са в тази индустриална зона. А и трябва да направим уговорката, че не всички фирми са „на светло". За жалост, най-засегната зона дава най-много работни места и прави бизнеса на Добрич.
Не е добре, че на място, тук не беше доведен министър-председателя Пламен Орешарски. Той посети Добрич, но не го видях да дойде тук в индустриалната зона.
Щетите в Добрич в никакъв случай не са по-малко от Варна, но за Добрич се говори твърде малко в националните медии.
След това наводнение, какви поуки трябва да си извлечем, защото всяко бедствие ни учи на нещо?
Бедствията винаги ни учат на нещо, друг е въпросът дали си научаваме урока само за днес, или го запомняме и го използваме в бъдеще. А урокът е само един – не си играй с природата, върши си работата сериозно, особено ако си на отговорно място и хората са ти гласували доверие да работиш и да мислиш за тях.

Коментирайте
Подобни новини
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми



Яндекс.Метрика