Начало >Добруджа >Общество

ЖИВОТЪТ Е ПЪТУВАНЕ: Одрин- история, култура и евтин шопинг (ВИДЕО)

24.01.2019 г. 10:42:48 ч.
/
ЖИВОТЪТ Е ПЪТУВАНЕ: Одрин- история, култура и евтин шопинг (ВИДЕО)
Напоследък свързват Одрин с безумния шопинг във връзка с евтината турска лира, но по-важното е, че градът има история, преплетена много повече с България, отколкото с Турция. Одрин е изключително стар град, чието първо име е Ускудама и е едно от най-важните селища на одриското царство. По времето на римския император Адриан става Адрианопол, С времето името на града се преформулира на Одрин или на турски Едирне.
Много важни събития, случили се в Одрин, са тясно свързани с нашите ханове и царе. Хан Кардам е първият, който завзема територията на града и я принажда към България. Хан Крум завзема града през 813 г. Цар Симеон влиза победоносно в Одрин през 914 г. 1002 г. цар Самуил превзема града, а 200 г. по-късно по време на битката при Адрианопол цар Калоян разгромява тежко въоръжената рицарска армия и пленява император Балдуин І.
Когато градът попада в границите на Османската империя идва разцветът на ориенталската архитектура. По това време Одрин е наброявал около 400 000 души и е бил един от четирите града в Европа с толкова голяма население. Това е втората столица на Османската империя, след което става Константинопол (днешният Истанбул), но Одрин си остава любимо място за всички владетели. Именно край Одрин те основно са ловували.
Градът е известен със своите джамии. Най-популярната сред тях е Селимийе, дело на архитекта Синан ага. Интересна е легендата защо точно това място е избрано за нея. Преди време то е било собственост на еврейка, която е отглеждала лалета и която дълго време е отказвала да продаде земята си, независимо че са й предлагали много пари.. Една нощ, след поредния отказ, всичките цветя на еврейката увехнали и тя приела това като знак от бог, затова решила да отстъпи и върху нейната земя да бъде построена най-голямата в Турция джамия. Майсторите обещали лалето да намери място върху стените на джамията и това е обяснението защо толкова много лалета има изрисувани в там, но за да си върнат за проявения от нея инат ги обърнали с чашката надолу.  
В Одрин са живели към 10 000 българи, а в областта – 40 000 наши сънародници. Те създават възрожденско класно училище, което прераства в Одринска българска мъжка гимназия с пансион, Българска девическа гимназия с пансион, Българска католическа гимназия на отците възкресенци с пансион и църквата „Св.Св.Кирил и Матодий”, както и Първата мъжка педагогическа гимназия „Петър Берон, за която именитият възрожденец е дарил средства. В наши дни са запазени два храма – църквата „Св.Георги”, която е действаща и „Св.Св.Константин и Елена”.  И днес Одрин е културен и образователен център. Там се намира Тракийският университет, едно от десетте най-престижни учебни заведения в Турция.
Одрин е интересен и от природни забележителности, защото там се сливат трите реки – Тунджа, Марица и Арда. Във връзка с тях са построени няколко изключително интересни мостове. Одрин представлява комбинация от множество етноси, всеки един от тях със своето културно наследство и традиции.
В близост до Лозенград (Къркларели), на път за Одрин, се намира пещерата „Дупница”, една от най-дългите в Турция – 3 200 м., чиято възраст е 180 млн.години. Пещерата има три входа, което я прави много интересна. Единият вход е откъм река Резовска, за която се твърди, че извира там, но другите два могат да бъдат посетени. Проходът е в рамките на не повече от половин километър навътре. Пещерата е затворена през май за посетители, заради популацията на прилепите, които домуват и се развъждат там.  

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
ГЕРБ-СДС с 10 предложения към проектобюджета на Добрич
ГЕРБ-СДС с 10 предложения към проектобюджета на Добрич
Прогноза за времето на 18 май
Прогноза за времето на 18 май
Абитуриентите от ЕГ "Гео Милев" с дарение за дамски клуб "Майчина грижа"
Абитуриентите от ЕГ "Гео Милев" с дарение за дамски клуб "Майчина грижа"
Църквата отдава почит на светите Баташки мъченици, зверски убити през 1876 г.
Църквата отдава почит на светите Баташки мъченици, зверски убити през 1876 г.



Яндекс.Метрика