Николай Алексиев: Добра реколта прибрахме в хамбарите

01.12.2014 г. 10:35:00 ч.
/ ИА Добруджа
 Николай Алексиев: Добра реколта прибрахме в хамбарите
„Братя Алексиеви" ООД обработват 30 000 декара земя в района на селата Красен, Изворово, Росица, Росен, Житен, Добрин, Благовец, Житен, Сноп, Градини и Краище. Основните култури, на които залагат, са пшеница, царевица, слънчоглед и рапица. Земеделската 2014 година е добра и успешна за фирмата, въпреки трудностите, провокирани от лошите климатични условия през летните месеци. „Годината беше трудна, но успешна", категоричен е Николай Алексиев в нейния край. Той изразява задоволство от прибраната реколта, като добив, качество и количество. Предстои старта на изплащане на ренти. Сумата, която фирмата ще дава тази година, е 70 лева за декар и е идентична с миналогодишната. Земеделието не е лесен бизнес, както мислят мнозина. Ние живеем в Добруджа и много малко са хората, които нямат наследствени земи. Всеки, който иска, може да започне да си ги обработва сам. Има такива случаи и някой успяват, други издържат няколко години, след което се отказват. Земята иска отдаденост и много работа, коментира той.
Равносметка
Една добра селскостопанска година изпращат „Братя Алексиеви" ООД. Тя беше трудна, но успешна, категоричен е Николай Алексиев. Както при голяма част от земеделците, така и при тях, дъждовното лято усложнява прибирането на реколтата и проточва във времето жътвата. Дъждовете повишиха разходите за препарати. По-големият проблем обаче е закъснялото прибиране на пшеницата, закъснява и прибирането на царевицата. Очакванията са тя да приключи през настоящата седмица. През тази година дъждовете са причина и за по-малкото количество засята пшеница. Много от стопаните си останаха с обеззаразените семена, които по всяка вероятност ще оползотворят през следващата година, но, като цяло, прибраната в хамбарите реколта от различните култури е много добра, обобщава Николай Алексиев. Следващата година ще има по-малко площи с пшеница.
Що се отнася до качество на различните видове зърно, то е малко по-ниско в сравнение с показателите от миналата година и причината за този резултат, разбира се, отново са падналите дъждове. Според думите на Алексиев, обилните количества дъжд са свалили хектолитъра на зърното.
Добитото количество пшенично зърно от „Братя Алексиеви" е 500 кг./дка., 300 кг. от слънчоглед, 320 кг от рапица и около 1100 кг. от царевица.
В сравнение с миналата година, количеството царевично зърно тази година е в повече, докато при пшеницата, то е по-малко. Миналата година фирмата е прибрала в хамбарите около 550 кг. зърно от декар. Рапичната реколта, тази година, е в количество идентично с миналогодишното.
Време за рентни плащания
Област Добрич е безспорно областта с най-плодородна земя в цялата страна. Парцелите са по-уедрени, цените високи. Най търсени са нивите в общините Шабла и Каварна, поради възможностите за по-голям добив от декар в тези райони, както и за смяна на предназначението на земята. Месец декември идва и с времето за рентните плащания. Сумата, която „Братя Алексиеви" ООД ще изплащат за декар земеделска площ ще бъде 70 лева, категорично е мнението на арендатора. Рентната вноска при едни е възможно да бъде по-ниска, при други по-висока, но в нашия район, сумата ще бъде тази, заяви Николай Алексиев. Тя се припокрива с миналогодишната. Има населени места, където авансовата сума ще бъде една, а след продажбата на зърнените култури ще се промени, пояснява арендаторът. За последните 4 години най-високата изплатена рентна стойност от фирмата е била 80 лева през 2012 година, която според думите на Алексиев е една от най-доходоносните селскостопански години както като добиви, така и като реализация на продукцията.
Реализация на продукцията
Знае се, че всяка година е различна и за това, каква ще бъде нейната доходност, влияние оказват различни фактори. Така например, царевицата от миналогодишната реколта бе с по-висока цена – между 300 и 320 лева на тон, но пък добива бе по-нисък, докато през тази година търговията се осъществява на нива от 230 до 240 лева за тон, но добивите са по-високи. Стойността при слънчогледа тази година също е малко по-висока от миналогодишната и търговията се осъществява за около 650 лева за тон, продължава коментара си Алексиев. Цената на пшеницата миналата година е около 350 лева за тон, но тази сума е достигната едва след декември. Търговията със житно зърно в момента се реализира на 330 лева за тон, а добивите са приблизително като миналогодишните. Рапицата е земеделска култура, чиято продажба се осъществява почти веднага след жътвата. Тази година търговците са я изкупували за 600 до 620 лева на тон.
Никой не може да предположи и със сигурност да твърди коя култура е най-доходоносна. Тази година такава е царевицата, тя ще даде най-висок доход , но никой не може да бъде сигурен, че и следващата година ситуацията ще бъде същата, защото климатичните фактори не могат да се предвидят. За това и Братя Алексиеви сеят пшеница, слънчоглед, рапица и царевица, за да си разделят риска. Количеството площи, което обработват арендаторите е 30 000 декара. Николай Алексиев припомня, че следващата година, всеки, който иска да получи пълната субсидия от зелените директни плащания ще трябва да засее 5% от земеделските си земи с екологично насочени култури.
Очаквания от новото правителство
Всяко правителство идва със заявка за много реформи в полза на земеделските производители. Очакваме нещо по-добро да се случи. Успех ще бъде за ресорния министър, ако мандатът му мине без протести на различни браншове, коментира Николай Алексиев.
Надяваме се действията и решенията на земеделското министерство да бъдат в полза на производителите. Има нагласи и очаквания за отваряне на мерките за развитие на селските райони, но това едва ли ще се случи, коментира още той.

Коментирайте
Подобни новини
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми



Яндекс.Метрика