Начало >Добруджа >Общество

Нужно е остойностяване на труда на хората, които работят в медицината, смята д-р Веселинов (ВИДЕО)

07.10.2019 г. 15:37:18 ч.
/
Нужно е остойностяване на труда на хората, които работят в медицината, смята д-р Веселинов (ВИДЕО)
Представители на Асоциацията  на професионалистите по здравни грижи/ АСЗГ/и на Регионалната колегия на Български лекарски съюз в Добрич дадоха днес съвместна пресконференция. На нея присъстваха д-р Валери Веселинов, председател на РК на БЛС, неговият заместник д-р Георги Желязков, Мария Димитрова, член на УС на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи и Татяна Медарова, председател на същата организация в МБАЛ - Добрич.
Те са имали съвещание във връзка с предложението за провеждане на национален протест, който е трябвало да се състои днес, 7 октомври. На него е взето решение, че е по-коректно да бъдат поканени журналистите на брифинг, за да изложат собствените си виждания относно проблемите в сферата на здравеопазването. Това заяви в самото начало д-р Валери Веселинов. Той обобщи предложенията, които са произлезли и формулира възможностите за подобряване на ситуацията и излизане от положението, в което д-р Веселинов определи като "незавидно".
Вариантът с площадната демокрация не е най-добрият и няма да доведе до вярното решение, около този извод са се обединили здравните работници от областта.
Не точно парите, по-скоро тяхното количество и съответно липсата на това количество са най-големият  проблем , сподели д-р  Веселинов. Според него проблемите, които трябва да бъдат поставени преди това  с какво и как се финансира здравеопазването, са няколко. На първо място е проблемът с кадрите, както при лекарите, така и при мед.специалисти. Съставът застарява, не са  добре регламентирани условията за развитието на младите, които тепърва трябва да влизат в професията. Приемът и плановете на учебните заведения, които обучават специалисти по здравни грижи не е актуален спрямо необходимостта от тези хора.
Условията за специализация на младите лекари също са проблемни. При кадрови дефицит следва да има облекчени условия за специализиране, а не както е у нас - скъпоструващи специализации, които поемат сами, несигурност в бъдещето, което ги принуждава да избират болници в чужбина.
Защо не достигат парите, попита д-р Веселинов . В последните месеци публичното пространство е залято с новини от сорта - " ще дадем 50 млн. лв. на болниците да увеличат заплатите на сестрите", обаче всички здравни заведения са търговски дружества и МЗ не може да даде пари и да каже - увеличете заплатите, тогава как ще стане това? Дори и да стане, когато тези 50 млн. свършат какво следва, чуди се д-р Веселинов.
Не парите са малко, не са ясни принципите на финансиране, допълни лекарят.  За да кажем дали стигат парите, трябва да кажем кое колко струва. Никъде - нито при специалистите по здравни грижи, нито при лекарите има калкулиран труд. Що касае лекарствата при тях тази калкулация е перфектна, изделията, които заплака НЗОК  също са ясни колко струват като цена, но в клиничната пътека, която струва например 1000 лв.  не определено кое колко струва.  Затова има проблеми при сключването на рамковите договори, заяви д- Веселинов и продължи:  Отиваме на договаряне при фиксиран бюджет, което няма как да стане.
Затова е съществено важно да бъде остойностен трудът на хората, които работят в медицината. Преди много години това остойностяване е било обещано по време на Лекарски събор по времето на министър Симеон Дянков, който обещал да го осъществи до два месеца, но когато е видял цифрите - нещата са приключили. Няма ли ясна представа за това колко струва трудът на тези, които отговарят за здравето на нацията  и колко струва издръжката на структурата, която прави възможен този труд - няма как да се получи сериозен разговор за решаване на проблемите в здравеопазването. Чак тогава ще може да се види колко от тези пари ще плати Здравната каса, колко ще дойдат от доброволно осигуряване, от бюджета на държавата или от фондове, поясни шефът на Регионалната лекарска колегия в Добрич. Той добави, че в момента отделението по реанимация съществува на ръба, че в областта има само един специалист по ревматология, по клинична хематология, по съдова медицина, един патоанатом . В извънболнична помощ има сериозен проблем с липсата на  специалисти по гастроентерология, по ендокринология, без да се споменават работещите пенсионери, на които се крепи здравеопазването.
През 2005 г. при създаване на съсловната организация на професионалистите по здравни грижи техният брой в областта е бил 1680, сега техният брой е 620, заяви Мария Димитрова. От 5 години насам за първи път започва работа новозавършила акушерка. Повече от 5 години не са започвали работа рентгенови лаборанти на територията на областта, а пенсионери покриват в момента работните места. Над 55 г. е средната възраст на работещите клинични лаборанти. Млади хора не се връщат, защото обучението е скъпо, учебните заведения са в големите градове, а когато завършат, сестрите получават с дипломата си и назначение във големите болници или биват ангажирани в частни клиники. В Добрич не се връщат, което е жалко, защото болницата има ресурс за обучение, но няма хора.
Държавата е абдикирала от здравеопазването, тя трябва да влезе в ролята си на регулатор, защото контрол няма, но протестът не е начин да се решат проблемите. Задължително е  да се тръгне отнякъде, завърши д-р Веселинов.

Репортаж на Дана Михайлова и Стефан Калев

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Депутатът Свилен Трифонов благодари на всички, съдействали за решаване на казуса с двете каси в "Двореца"
Депутатът Свилен Трифонов благодари на всички, съдействали за решаване на казуса с двете каси в "Двореца"
52-ма служители на ОД на МВР-Добрич са наградени по случай професионалния празник утре
52-ма служители на ОД на МВР-Добрич са наградени по случай професионалния празник утре
Времето на 5 юли
Времето на 5 юли
Служителите на ОД на МВР – Добрич отбелязаха в аванс празника си (ВИДЕО)
Служителите на ОД на МВР – Добрич отбелязаха в аванс празника си (ВИДЕО)



Яндекс.Метрика