Начало >Добруджа >Култура

Проф. Митев: За 2 години Левски превърна революцията в народно дело

12.07.2017 г. 10:15:40 ч.
/ ИА Добруджа
Проф. Митев: За 2 години Левски превърна революцията в народно дело
В навечерието на датата, обявена за рождена на Васил Левски, в отдел "Възраждане" бе открите изложбата "Левски - Апостолът на българската Свобода" на РИМ - Ловеч. Тя бе открита с лекция на проф. Пламен Митев, преподавател по история в СУ. Професор Митев инициира турне "Васил Левски и националната памет", като във всеки град избира начин да представи живота на Апостола. В Добрич това е изложбата. 
"Само за 2-3 години Левски прави нещо, което никой друг не успява - пленява сърцата на хората и успява да превърне революцията в народно дело.", казва професор Митев. 
"Не знаем със сигурост кога е роден Васил Левски. Отбелязваме 180 години от неговото рождение, но нямаме реални документи, кога е роден. Датата я гадаем по спомени от негови близки, разказани след Освобождението. Едни казват, че е роден седмица след Петровден, по времето на една голяма сватба. Но дали е било на 6 юли или на 18 юли остава загадка. От дтуг източник знаем, че след като бил заловен от заптиетата, казва, че е 25-26 годишен, както и ние знаем, но  като извадим тази възраст от годината на залавянето му 1873, се получава 1847 за рождена. Има вероятност по този начин да е скрил истинската си възраст и участието си в легията на Раковски. От трети източник научаваме, че е бил едва на 15 години, когато се е замонашил, а от дании в Сопотския манастир е известно, че това е било през 1858 година, което означава, че е роден през 1842-43 година." продължава сказката си професор Пламен Митев. 

Очаквайте утре още една част от разказа на професора от лекцията "Васил Левски и националната памет". 

Коментирайте
Подобни новини
Културен афиш в Добрич за периода 9 - 15 февруари
Културен афиш в Добрич за периода 9 - 15 февруари
Нов български филм с премиера в Добрич
Нов български филм с премиера в Добрич
 Пътуващата изложба „От Египет до… Скандинавия“ ще гостува в ЕГ „Гео Милев“ (АУДИО)
Пътуващата изложба „От Египет до… Скандинавия“ ще гостува в ЕГ „Гео Милев“ (АУДИО)
Надя Тончева гостува в Добрич с концерт „Вечните песни“
Надя Тончева гостува в Добрич с концерт „Вечните песни“



Яндекс.Метрика