Начало >Добруджа >Култура

Тодор Балев-чудесен човек и прекрасен художник (ВИДЕО)

19.08.2015 г. 16:45:40 ч.
/
Тодор Балев-чудесен човек и прекрасен художник (ВИДЕО)
Юбилейна изложба по повод 80- годишнината  на Тодор Балев се открива утре, 20 август/четвъртък/ 2015 г.от 18.00 ч. в Художествена галерия – Добрич. Балев показва 37 платна от личната си колекция. Сред тях пейзажи от Балчик, портрети на негови ученици като Христо Господинов-Печката и два автопортрета. Картината, която Тодор Балев не продава на никаква цена е Рилският манастир, рисувана през 1957 година. Над 1000 са картините  на известния педагог и основател на галерията в Добрич. Изложбата  ще открие Димитър Грозданов, който също е от учениците на Балев. По повод юбилея друг негов ученик Георги Чапкънов-Чапа е изпратил писмо, в което признава: Чудесен човек и прекрасен художник е Тодор Балев. А историята на художника е като за филм. Бедно момче от Тервел, прави първите си рисунки в ТКЗС-то на стените, които предстои да боядисат. Вместо да го глоби главният счетоводител посочва таланта му и кара бащата да го изпрати да учи за художник. Така 15-сет годишният Тодор потегля за големия град. В София пристига с дървено куфарче и галоши. Издържал изпитите в художественото училище, но нямал пари да се запише. Дори за обратен път нямал стотинки. Качил се на влак и до Червен бряг пътувал без билет. По късно го свалили и така пеш 65 км. от Каспичан до Тервел. На 34 години се записва в Академията и така до ден днешен учи на красота и доброта учениците си. За себе си казва че  творбите му са скромна работа.
Тодор Балев е  роден на 18.02.1935 г. в с. Хаджилар, Румъния. Завършва Художествена гимназия в София, а от 1958 до 1962 г. е учител в гр. Генерал Тошево. До 1964 г. работи във в-к ”Добруджанска трибуна”, а по-късно през същата година - в Художествената галерия, като е посветил много сили и време за събиране на първата сбирка от картини, с което се слага началото на художествения фонд на галерията.
 През 1974 г. завършва Художествена академия – София, специалност „Живопис” при проф. Панайот Панайотов. След дипломирането си работи в Добрич: в „Кинефикация”; методист по изобразително изкуство към Окръжен съвет за изкуство и култура; преподавател в СОУ „Св. Климент Охридски”.
В продължение на 30 години ръководи Школата по изобразително изкуство към Младежкия дом. Художник, учител, педагог, той подарява по-голяма част от времето си на младите таланти, подготвяйки ги да изберат своя път в изкуството.
„Школата помогна на много хора и е дала на всеки нещо, което впоследствие се е отразило върху бъдещето му” - казва Балев.
Той е един от основателите на Групата на художниците – Добрич и участва във всички изложби на Дружеството на художниците, регионалните изложби на добруджанските художници, ОХИ „Земята и хората” и др. Член е на СБХ.
Има много самостоятелни изложби: през 1981– в Балчик, Тервел, Ген. Тошево, Каварна, Шабла и др., 1983 - в Добрич, 1995 - открива юбилейна изложба в ХГ – Добрич, през същата година участва в международна изложба по случай 50 г. от победата над фашизма в Улм, Германия, 1999 – самостоятелна изложба в Хьорвелзиген, Германия, 2005 – изложби в Добрич.
Тодор Балев е носител на орден „Кирил и Методий” ІІ степен; І-ви клас – квалификация като учител и наградата на Община Добрич за 2004 г. за цялостно творчество. През 2005 г., по случай 70 годишнината, Тодор Балев е вписан в почетната книга на Добрич за изявена педагогическа и творческа дейност в областта на изобразителното изкуство.

Репортаж на Севдалина Сарандева и Стефан Калев 

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
 Представиха  “Басейнът, както и други разкази  за любовта”  на Ангел Г. Ангелов в Добрич
Представиха “Басейнът, както и други разкази за любовта” на Ангел Г. Ангелов в Добрич
БКО кани на Kоледно кончерто гроссо
БКО кани на Kоледно кончерто гроссо
Големият пианист Людмил Ангелов представя вълнуваща програма в Добрич (ВИДЕО)
Големият пианист Людмил Ангелов представя вълнуваща програма в Добрич (ВИДЕО)
"Принцът в зелено"- жив и любопитен разказ за Анастас Петров
"Принцът в зелено"- жив и любопитен разказ за Анастас Петров



Яндекс.Метрика