Начало >Добруджа >Регионални

Въздействаща виртуална разходка с VR очила в храма на Кибела (ВИДЕО)

Исторически музей – Балчик представи проект за иновативен начин за презентиране на храма на Понтийската майка на боговете
18.12.2024 г. 15:41:23 ч.
/
Въздействаща виртуална разходка с VR очила в храма на Кибела (ВИДЕО)
Проектът „Иновативен начин за представяне на храма на Понтийската майка на боговете – Кибела от Дионисополис. Виртуалната реалност като част от образователните програми на Исторически музей – Балчик.“, реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата (МК), бе представен днес в Исторически музей - Балчик.

Кандидатствахме с този проект за финансиране от МК, тъй като храмът на Кибела в Балчик бе открит през 2007 г. и продължава да не е социлизиран, а хората проявяват жив интерес как всъщност е изглеждал този обект в миналото, каза директорът на Исторически музей – Балчик Радостина Енчева.

Тя уточни, че с помощта на Община Балчик част от находките от храма са реставрирани и консервирани. Хубаво е и че всички находки са експонирани в музея, добави Енчева припомняйки, че храма на Кибела се намира в частна собственост.

Директорът на културната институция каза още, че има две мечти – да види храма на Кибела в цялостен вид, преместен на общински терен, а новият дом на Историческия музей в Балчик да е в Мелницата.

По проекта, представен днес, са осигурени VR очила, чрез които посетителите могат да направят виртуална разходка в храма на Кибела. Представянето започва от фасадата на зданието, след което е показано и вътрешното пространство, във вида му от периода на функционирането на храма. Посетителите имат възможност да се видят отделните елементи и то в детайли – храмовата статуя, колоните, пейките декорирани с лъвски лапи и т. н. Ползвателят на VR очилата може да се наслади и на гледката към морето, която се е разкривала от входа на зданието, стана ясно от думите на директора на музея.

С помощта на очилата за виртуална реалност хората могат да видят храма на Кибела в автентичния му вид – един обект, които е без аналог на Балканския полуостров, добави тя.

Радостина Енчева каза още, че също по проекта е направен макет на храма, който може да се разглобява. Целта е децата, които посещават музея, чрез сглобяването на макета да научат повече за важния археологически обект.

Допълнение към тези образователни занимания, свързани с представянето на храма на Кибела, е тъчскрийн с три игри, който също е осигурен по проекта.

Радостина Енчева отчете една изключително успешна за музея в Балчик 2024 г., в която са реализирани много и разнообразни инициативи, събития, както и два проекта.

В аванс тя каза, че предстои в бъдеще музеят да кандидатства с нови проекти. Една от идеите е при представянето на нашите експонати да допълним виртуалната реалност с добавена реалност. Публиката вече е различна и това е начина за развитие на музеите, заяви Радостина Енчева.
 
Репортаж на Галина Бозукова и Петър Петров

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Празничен концерт създаде коледно настроение и в село Победа (СНИМКИ)
Празничен концерт създаде коледно настроение и в село Победа (СНИМКИ)
Коледен концерт в НЧ „Съгласие – 1890“ - Каварна
Коледен концерт в НЧ „Съгласие – 1890“ - Каварна
Прието е решение за временно въвеждане на граничен контрол на вътрешната българо-румънска граница
Прието е решение за временно въвеждане на граничен контрол на вътрешната българо-румънска граница
В Генерал Тошево отбелязаха 165 години от рождението на своя патрон (ВИДЕО)
В Генерал Тошево отбелязаха 165 години от рождението на своя патрон (ВИДЕО)



Яндекс.Метрика