Абхазия разчита на руски пари, но не желае да продава имоти на руснаци

05.07.2016 г. 09:07:34 ч.
/ ИА Добруджа
Абхазия разчита на руски пари, но не желае да продава имоти на руснаци
Непризнатата от никого освен Русия Абхазия се опитва да постигне труден баланс – да остане верен съюзник на Москва, но да запази контрола над недвижимите имоти в черноморския си регион, разказва "Гардиън".
Напоследък регионът е изправен пред дилемата дали да премахне забраната чужденци да притежават недвижимо имущество, за да спре руските инвеститори да купуват луксозни имоти по някогашната "Съветска ривиера" - Сухуми.
Абхазия се отцепва от Грузия след кървав конфликт през 1992-1993 г. След светкавичната война от 2008 г. Русия става единствената държава в света, признала нейната независимост.
Днес тук живеят около 240 000 души, чието бъдеще силно зависи от благоразположението на Кремъл. Само тази година Москва е отпуснала 7.7 млрд. рубли за подпомагане на местната икономика. Руското влияние тук се усеща навсякъде – от границите до плажовете, пише "Гардиън".
Сухуми е особено популярно място за почивка в ерата на Съветския съюз, но след разпадането му през 1991 г. броят на туристите рязко намалява.
Напоследък тази тенденция се промени заради временния разрив в отношенията между Русия и Турция и забраната за полети до Египет след свалянето на руския самолет на полуостров Синай миналата есен. Освен това Абхазия е по-достъпен вариант за ваканция от анексирания през 2014 г. Крим и по-скъпия Сочи.
Затова от юни до септември все повече руснаци предпочитат да се завърнат в Сухуми, където все още могат да се видят статуи на Ленин и да се посети дачата на Сталин.
По данни на местното министерство на туризма миналата година 1.5 милиона души са посетили Абхазия, а очакванията са през 2016 г. броят им да нарасне с 20%.
И въпреки че руснаците са добре дошли за почивка тук, не така стоят нещата с купуването на недвижимо имущество.
Едната страна в спора смята, че вдигането на забраната за притежаването на имоти от чужденци ще стимулира икономиката и ще помогне за възстановяване на пострадалата от конфликтите инфраструктура. Но според противниците на идеята така се създава риск Абхазия да се превърне в руска провинция. Като пример те посочват плановете на Путин от 2015 г. за "затягане на стратегическото партньорство", включващи обща отбранителна политика, регулиране на броя на руските войски в Абхазия и др.
Другите страхове на местните жители са свързани с плановете на "Роснефт" за сондиране за петрол.
Но въпреки често изразяваните тревоги на Грузия, че руското влияние в региона нараства, Абхазия е много по-независима от другата отцепила се през 2008 г. област – Южна Осетия. Действащият като премиер на Абхазия Артур Микабия споделя, че никога не би инициирал проект за референдум за присъединяване към Русия – както направи Южна Осетия.
"Абхазия ще остане независима държава, но и верен съюзник на Русия", обещава Микабия.
Снимка:www.gumilev-center.ru
Източник:Dnevnik.bg

Коментирайте
Подобни новини
Положителен отговор на "Хамас" за 60-дневно спиране на огъня в Газа
Положителен отговор на "Хамас" за 60-дневно спиране на огъня в Газа
Расте броят на жертвите на наводненията в Тексас
Расте броят на жертвите на наводненията в Тексас
Почина холивудският актьор Майкъл Медсън
Почина холивудският актьор Майкъл Медсън
Турция отчете годишна инфлация от 35,05 процента през юни
Турция отчете годишна инфлация от 35,05 процента през юни



Яндекс.Метрика