Диана Русинова: Очаквам скоро мярката с отнемането на автомобили да бъде отменена

21.08.2023 г. 11:02:56 ч.
/
Диана Русинова: Очаквам скоро мярката с отнемането на автомобили да бъде отменена
"Няма значение кой шофира - недопустимо е да седнеш да караш пил. Особено когато си някаква публична фигура - това е просто скандално". Това коментира пред БНР Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики.
По думите й за отказ от доброволно даване на кръвна проба има ефективна присъда. Това са производства, които минават доста бързо, посочи тя и обясни: 
"Ако откажете, не само че ви взимат колата, не само че ще платите глобата, но ви грозят от 1 до 3 години - ако не откажете и все пак сте пили, но ако откажете - от 1 до 5 години затвор. Това са новите изменения в закона". 
8 лаборатории ще се направят и доста по-бързо ще се случват кръвните тестове, каза Русинова в предаването "Преди всички". 
"Товарите на конфискуваните автомобили - всъщност се оказа, че законът не предвижда изобщо те да бъдат задържани. Въпрос е на по-внимателен прочит. И там се оказа, че по скоро няма драма", добави тя.
 
Според нея законовите промени не увеличават предпоставките за корупция. Тези промени биха имали чисто превантивен характер, смята тя. 
"Корупцията в МВР я има и няма да бъде изкоренена. Това, че има някакви промени, чрез които евентуално могат да ви отнемат автомобила, не е повод за притеснение. Съмнявам се всеки трети човек да има възможността да дава пари под масата и да корумпира полицаите. Вероятно ще има случаи на корупция, но те ще бъдат по скоро по-малко".
За българина друга мярка няма да работи, освен да му вземат "най-милото, най-свидното" - автомобила, коментира Русинова.
"В обществото няма желание за промяна. Няма желание за промяна и у тези, които ни управляват. Под много голям натиск - успяха да променят, но колко години трябваше. Лично аз очаквам съвсем скоро тази мярка да бъде отменена, отново под натиска на болшинството. Просто на хората не им изнася да има такива мерки".
Източник:БНР

Коментирайте
Подобни новини
Фискалният съвет представи шест препоръки за бюджета за 2026 г.
Фискалният съвет представи шест препоръки за бюджета за 2026 г.
Премиерът Гюров: Оставяме държавата в много  по-добро състояние от това, което заварихме
Премиерът Гюров: Оставяме държавата в много по-добро състояние от това, което заварихме
Обявиха графика на консултациите с партиите при президента
Обявиха графика на консултациите с партиите при президента
Зарков упрекна ПБ, че ще режат достъпа на олигархията до властта без да пипат едрия капитал
Зарков упрекна ПБ, че ще режат достъпа на олигархията до властта без да пипат едрия капитал



Яндекс.Метрика