Христина Христова: Дефицитът във Фонд "Пенсии" вече стана 11 млрд.

16.06.2023 г. 11:25:40 ч.
/
Христина Христова: Дефицитът във Фонд "Пенсии" вече стана 11 млрд.
Напрежението и проблемите около пенсионната система и пенсиите стават все по-големи с всяка изминала година, коментира пред БНР бившият социален министър Христина Христова. След новото удължаване на държавния бюджет за 2022 г. пенсиите ще бъдат увеличени с 12% от 1 юли. Христова обаче подчерта, че дефицитът расте, а осигурителните вноски на работещите стигат наполовина за изплащане на пенсиите. През 2023 г. дефицитът във Фонд "Пенсии" вече стана 11 млрд. Това е много сериозно. Напрежението и тревогата става все по-голяма около финансовата устойчивост на пенсионната система. За последните 10 години дефицитът се е увеличил 2 пъти", отбеляза тя в интервю за предаването "Преди всички".
И въпреки увеличението за голяма част от пенсионерите пенсиите не стигат за осигуряване на добро качество на живот. 
"Въпреки че намалява, инфлацията продължава да е на много високо ниво. Намалява покупателната способност и трябва да има някакво покриване", категорична бе Христова. 
Източник:БНР

Коментирайте
Подобни новини
Повишават пенсията за старост
Повишават пенсията за старост
Трима души са открити мъртви в общежитие в Угърчин
Трима души са открити мъртви в общежитие в Угърчин
Земеделското министерство въвежда единна система за проследяване на храните
Земеделското министерство въвежда единна система за проследяване на храните
Радев отрече твърденията за замразяване на минималната работна заплата
Радев отрече твърденията за замразяване на минималната работна заплата



Яндекс.Метрика