Начало >Добруджа >Общество

Доц.Валери Йотов: На трети март да помълчим и да се помолим за добър край на войната (АУДИО)

02.03.2022 г. 12:26:30 ч.
/
Доц.Валери Йотов: На трети март да помълчим и  да се помолим за добър край на войната (АУДИО)
Доц. д-р  Валери Йотов от  РИМ -Варна – отдел Археология,  е от хората, които определят войната между Русия и Украйна, като трагедия. Личните мнения и анализи стигат до геополитически, стратегически или локални тълкувания, казва роденият в Добрич, археолог.
По думите му ние българите приемаме тази война с допълнителна чувствителност, тъй като сме закърмени със своята принадлежност към славянския свят и култура. Личното си усещане той споделя с голяма тъга. Тя е породена не само от случващото се на територията на Украйна, но и за скъсаните връзки между приятели, колеги и  близки и в Русия и в Украйна.

При определянето на всеки индивид , като хора  е нормално, да сме на страната на доброто, но кое е добро и кое лошо, на този етап няма точна характеристика. Гледаме с голяма надежда към преговорите , казва още Йотов. Русия зае агресивна стъпка от която бележим вече седмица. Това беше неочаквано, посочва той и припомня по-стари военни конфликти, като припомня максимата, че най-много се лъже на избори,  война и на лов.

Доц.Йотов смята, че Трети март-Националния празник на България трябва да се чества като признателност към тези, които са ни освободили.Тези, които са имали куража да направят една стъпка, която  също не е била одобрявана от една или друга страна. Столетия минаха от 1878 година и трябва да се каже, че руската империя тогава е направила добро дело за България, смята историкът. Признателни трябва да сме на руснаци, украинци, беларуси, финландци, поляци взели участие в Руско-Турската война. “Този ден ще се отбележи с доста разколебани сърца и с тъга, че столетия по-късно не можем да отбележим 3-ти март така, както всеки го разбира“, казва доц.Йотов. Според него  в Добрич има две подходящи места за отбелязване на Националния празник. Това са могилата с руската костница в блризост до паметника на Хан Аспарух или  на паметника известен като Цимерман по пътя към Балчик.
„Нека да се смълчим и да се помолим нещата да се решат в правилната посока“, призовава доц.Валери Йотов

Аудио:

Снимка:dobrudjabg.com

Коментирайте
Подобни новини
Ученици от ПГ по аграрно стопанство с практическо обучение в Зооцентъра в Добрич (СНИМКИ)
Ученици от ПГ по аграрно стопанство с практическо обучение в Зооцентъра в Добрич (СНИМКИ)
Времето на 28 юни
Времето на 28 юни
Инспекция по труда - Добрич: Високите температури изискват мерки за опазване здравето на работещите
Инспекция по труда - Добрич: Високите температури изискват мерки за опазване здравето на работещите
СУ „Св. Климент Охридски“ с номинация от фондация „Афа-България“ (СНИМКИ)
СУ „Св. Климент Охридски“ с номинация от фондация „Афа-България“ (СНИМКИ)



Яндекс.Метрика