Планът на Саудитска Арабия да удължи ерата на петрола

25.04.2015 г. 12:33:54 ч.
/
Планът на Саудитска Арабия да удължи ерата на петрола
След като цените на петрола през последните четири години бяха на средно ниво от около 110 долара за барел през есента на миналата година и началото на тази те рязко се понижиха с повече от 50 процента, като тези на сортът Брент паднаха под 50 долара. На фона на този ценови шок за петролните производители министърът на петрола на Саудитска Арабия Али ал-Наими запази привидно спокойствие, което пролича от малкото му публични изяви от тогава насам, пише Bloomberg. Какво обаче се крие зад това хладнокръвие?  
Изданието публикува обширен материал. Той е озаглавен "Планът на Саудитска арабия да удължи ерата на петрола", като в него се анализира ролята на най-големия производител на петрол в ОПЕК, както и поведението и решенията на Али ал-Наими.   Изданието се спира на и на основния въпрос - защо Рияд, както и всички други страни членки на петролния картел ОПЕК, отказват да намалят производството, като по този начин се опитат да увеличат цените на черното злато на международните пазари.
Специализираното издание на икономическата медия Bloomberg Markets отбелязва, че през последните години различни изследователи са посочвали как петролните ресурси са на ръба на изчезването им и че пиковото производство едва ли не е вече зад гърба ни. 
Това обаче оказва се, че не е вярно, защото от 2005 г., когато известният анализатор предрече спад в производството на петрол от Саудитска Арабия, ръководеният от министър Али ал-Наими сектор успя да увеличи производството. В момента добивът на нефт в най-голямата държава на Арабския полуостров се извършва в по-големи обеми от 2005 г. като това става с помощта на най-новите и съвременни технологии в света. Bloomberg отбелязват, че в две от най-новите рафинерии има всякакви удобства са персонала включително и "гурме" ресторанти с отбрани менюта. С течение на времето и мащабното влизане на технологиите за добив на енергия от възобновяеми източници, както и повишаване на енергийната ефективност друг въпрос започва да тежи със страшна сила върху раменете на петролните министри от ОПЕК, но и не само. Въпросът е именно:
 Вместо да идва времето на пик в предлагането (производството) на петрол, не е ли все по-близо моментът на пик в търсенето? 
Данните показват, че през последните години единици брутен вътрешен продукт в глобален аспект се произвежда със все по-малко петрол, пише Bloomberg. Ако през 2000 г. са трябвали около 2.3 условни единици петрол за производството на 1 единица вътрешен продукт, то сега това съотношение е около 1:1. В същото време в Китай, който беше един от двигателите за  растеж на пазара на нефт намалява темповете на ръст в консумацията.
Снимка:95.211.168.15
Източник:Община БАЛЧИК

Коментирайте
Подобни новини
Хелзинки: Швеция трябва да ръководи инициативата на НАТО във Финландия
Хелзинки: Швеция трябва да ръководи инициативата на НАТО във Финландия
Ердоган показва мускули с новия си боен флот
Ердоган показва мускули с новия си боен флот
Официално: Сърбия връща казармата
Официално: Сърбия връща казармата
Бурята "Борис" опустошава Източна и Централна Европа
Бурята "Борис" опустошава Източна и Централна Европа



Яндекс.Метрика